fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Koniec z domniemaniem winy przedsiębiorcy – zmiany w kontrolach skarbowych

Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej wprowadza zmiany w sposobie przeprowadzania kontroli i karania przedsiębiorców. Teraz skarbówka będzie musiała udowodnić płatnikowi, że świadomie działał wbrew regułom skarbowym.

Dyrektorzy Izb Administracji Skarbowej i naczelnicy Urzędów Celno-Skarbowych otrzymali od wiceszefa KAS wytyczne, które jasno wskazują na konieczność udowodnienia przestępstwa podatnikowi przed podjęciem wobec niego działań takich jak narzucanie grzywny. Do tej pory często przedsiębiorcy musieli udowadniać swoją niewinność już po ukaraniu ich, co dla wielu kończyło się nawet bankructwem i likwidacją działalności.

 

Teraz skarbówka ma działać szybciej, bardziej efektywnie, ale przede wszystkim dążyć do odnalezienia i ukarania prawdziwych oszustów podatkowych. Głośne sprawy, w których karano uczciwych przedsiębiorców mają już przejść do historii. Postępowania mają kończyć się szybciej, nie być przeciągane za wszelką cenę. Co najważniejsze, winę przedsiębiorcy będzie teraz trzeba poprzeć dowodami. Ma to zminimalizować ilość postępowań, w których karano uczciwe firmy będące np. tylko nieświadomym elementem tzw. karuzeli VAT.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.