fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Niekorzystna sytuacja firm na wieczystym użytkowaniu

Już w lipcu użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie zmienione na prawo własności. Właściciele nieruchomości będą musieli uiścić opłatę przekształceniową, a jej wysokość będzie zależna m.in. od tego, czy w nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza.

1 lipca 2017 roku wchodzą w życie zmiany prawne, na mocy których użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostanie przekształcone w prawo własności. Każdy właściciel takiego gruntu będzie musiał ponieść z tego tytułu opłatę – w przypadku osób fizycznych, które nie prowadzą w tej nieruchomości działalności będzie ona rozłożona na 20 rat płatnych w rocznych odstępach.

 

Dla osób przedsiębiorców, którzy działalność prowadzą we własnym domu na uwłaszczanych gruntach opłata przekształceniowa będzie płacona nie przez 20 lat, a przez 33 lata. Działania biznesowe powinny być w nieruchomości rzeczywiście wykonywane, jednak nowe przepisy mogą prowadzić do narzucania jej również tym, którzy jedynie zarejestrowali działalność we własnym domu, a rzeczywiście prowadzą ją np. w Internecie lub w siedzibie klienta. Może to oznaczać, że każdy, kto zarejestrował działalność w swojej nieruchomości postawionej na gruncie w użytkowaniu wieczystym będzie musiał uiszczać wyższą opłatę.   

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.