fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Polityka z coraz mniejszym wpływem na nastroje przedsiębiorców

W ostatnich kilkunastu miesiącach dużo mówiło się o wpływie działań polityków na polski świat biznesu. Nastroje jednak się uspokajają i przedsiębiorcy coraz rzadziej uzależniają swoje decyzje od sytuacji politycznej.

Niepewność co do zmian legislacyjnych i kierunków rozwoju gospodarki po wyborach w 2015 roku stanowiła dla pewnej grupy przedsiębiorców przedsiębiorców barierę do dalszych działań biznesowych. Podobnie Polskę oceniali zagraniczni inwestorzy.

 

Z analiz przeprowadzanych przez NBP jeszcze na początku tego roku wynikało, że przedsiębiorcy obawiali się m.in. zaostrzonych kontroli podatkowych, a także wprowadzanych zmian legislacyjnych. Nastroje, również poza granicami kraju, pogarszały także negatywne oceny ryzyka kredytowego Polski.

„Puls Biznesu” uspokaja, powołując się na analizę agencji ratingowej Fitch Rating. Polska w ocenie agencji utrzymała bowiem stabilną perspektywę, a jej ryzyko kredytowe pozostało na poziomie „A minus”. Również polskie badania nastrojów gospodarczych wskazują, że przedsiębiorcy oceniają sytuację jako bardziej stabilną. Liczba firm, według których niepewność jest barierą ich rozwoju wróciła ostatnio niemalże do poziomu sprzed wyborów. Specjaliści „Pulsu Biznesu” wskazują, że taka poprawa nastrojów w polskim biznesie może mieć dwie przyczyny. Jedną jest ożywienie koniunktury, a drugą przyzwyczajenie się przedsiębiorców do polityki prowadzonej przez obecny rząd.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.