fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Firma w spadku bez podatku

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przygotowało projekt ustawy, której celem jest zmiana przepisów dotyczących sukcesji działalności gospodarczych prowadzonych przez osoby fizyczne. Głównym jej założeniem jest zwolnienie z podatku od spadków również osób spoza najbliższej rodziny, kontynuujących odziedziczoną działalność. Ministerstwo planuje, by przepisy obowiązywały już od początku 2018 roku.

Obecnie przepisy zwalniają z podatku od spadków nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, do których zalicza się również działalność gospodarczą jedynie najbliższych członków rodziny. Należą do nich: małżonkowie, wstępni oraz zstępni, ale także rodzeństwo, pasierb, macocha oraz ojczym. Osoby z tego grona mogą dziedziczyć przedsiębiorstwa bez przeszkód.

 

Ministerstwo chce, by po śmierci przedsiębiorcy, inne osoby, które chcą i mogą prowadzić jego działalność gospodarczą, mogły się podjąć tego bez przeszkód prawnych. Zwolnienie z podatku od spadków ma być jedną z zachęt do kontynuowania prowadzenia takiej firmy.

Nowe przepisy miałyby pozwalać każdej osobie, która nabędzie przedsiębiorstwo w drodze dziedziczenia (dalsi krewni, ale również osoby obce w stosunku do zmarłego) lub zapisu windykacyjnego, kierowanie działaniami biznesowymi bez konieczności zapłaty podatku.

Przepisy narzucają jednak warunki zwolnienia. Każdy, kto nabędzie przedsiębiorstwo będzie musiał zgłosić ten fakt do naczelnika Urzędu Skarbowego oraz prowadzić odziedziczoną działalność gospodarczą przez minimum 5 lat.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.