fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Pensje małżonków i dzieci zaliczane do kosztów?

Ministerstwo Finansów poparło zmiany w prawie podatkowych: pensje małżonków oraz nieletnich dzieci zatrudnionych w firmie będą mogły być zaliczane jako koszty przedsiębiorstwa. Aktualnie nie jest to możliwe, co powoduje, że zatrudnianie takich osób nie jest opłacalne.

Propozycje zaliczania do kosztów pensji małżonków i małoletnich dzieci przedstawiło wcześniej Ministerstwo Przedsiębiorczości. Zmiany miałyby wejść w życie od nowego roku.

Dobra wiadomość dla rodzinnych firm

Na kanwie aktualnych przepisów zatrudnianie w przedsiębiorstwie żony lub męża oraz małoletnich dzieci nie jest opłacalne, bo ich pensje są podwójnie opodatkowane. Przedsiębiorca nie może uznać tych wynagrodzeń za koszty, ale musi zapłacić od nich podatek. Do kosztów zaliczyć można jedynie wypłaty dzieci pełnoletnich, partnerów z nieformalnych związków oraz dalszej rodziny. W spółkach osobowych kosztem nie są wynagrodzenia małżonków oraz nieletnich dzieci wspólników. Według nowych propozycji zmian w prawie, zarówno pensje małżonków oraz małoletnich dzieci właściciela firmy, jak i wspólników spółek osobowych, będą kosztami firmy. To bardzo dobra wiadomość dla rodzinnych przedsiębiorstw. Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.