fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Właściciele małych firm bogacą się

Rośnie liczba małych przedsiębiorstw, a ponadto ich właściciele odnotowują coraz wyższe przychody. Między rokiem 2010 a 2017 liczba mikro firm wzrosła z 761,5 tysięcy do 1,1 miliona. Z tego 90 procent firm prowadzonych jest przez osoby fizyczne.

W zeszłym roku przychody mikroprzedsiębiorstw wzrosły o 13,5 procent – ogółem firmy zatrudniające do 9 osób wypracowały 1122,7 miliardów przychodów.

Dane o mikro firmach za 2017 rok

Według danych za zeszły rok liczba mikro przedsiębiorstw wyniosła 1,1227 miliona, co jest liczbą o wiele większą niż 7 lat temu. Większość właścicieli mikro firm to osoby fizyczne. Małe firmy zazwyczaj zajmują się handlem lub naprawą aut, sporo jest także działalności o profilu budowlanym lub naukowym. Najwięcej mikroprzedsiębiorstw znajduje się w województwach mazowieckim – 19 procent całości, śląskim - 10,9 procent, wielkopolskim – 10,2 procent. Z kolei najmniej takich działalności funkcjonuje w województwach opolskim, podlaskim i lubuskim. Mikroprzedsiębiorstwa bogaciły się w zeszłym roku – ich przychody wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 13,5 procent. Jednocześnie nie zmienia się znacząco stosunek kosztów do przychodów. Wyniósł on 87,8 procent, podczas gdy w 2010 roku zanotowano wskaźnik wynoszący 87,4 procent. Dane dostarczył GUS.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.