fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Kasy fiskalne na smartfonach

Specjalne oprogramowanie ma pozwolić używać kas rejestrujących na smartfonach i tabletach, co znacząco obniży koszty ich użytkowania. Projekt rozporządzenia rządu w tej sprawie został właśnie opublikowany.

Projekt jest poddawany aktualnie konsultacjom, a w razie jego przyjęcia zmiany wejdą w życie od początku nowego roku.

Kasy na smartfonie

Projekt rozporządzenia dotyczący kas rejestrujących w postaci oprogramowania pobieranego na smartfon lub tablet został przekazany do konsultacji. Maja one potrwać do 28 sierpnia, a rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2020 roku. Wirtualne kasy będą mogły być stosowane przez czynnych podatników VAT oraz tych zwolnionych z VAT. Aplikacja kasy rejestrującej będzie mogła być rozbudowana o nowe funkcje pozwalające na np. nadzór nad pracownikami. Kasa będzie wirtualna, ale paragon pozostanie papierowy. Mobilne urządzenie będzie musiało być połączone z drukarką celem drukowania paragonów.

Walka z szarą strefą

Wprowadzenie projekt mobilnych kas ma ułatwić dostępność do kas rejestrujących i obniżyć koszty ich użytkowania, tak by namówić większą liczbę przedsiębiorców do rejestrowania transakcji. Podobnie jak w kasach fiskalnych online, kasy na smartfonie będą miały funkcję przesyłania danych do systemu teleinformatycznego w sposób automatyczny, ciągły i bezpośredni. Te dane będą wykorzystywane do kontroli oraz analizy rynku w ramach zwalczania szarej strefy.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.