fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Kasa fiskalna – zło wcielone dla przedsiębiorców? Można ją zastąpić!

Przedsiębiorcy traktują obowiązek posiadania kas fiskalnych jak przykrą konieczność. To kolejne urządzenie, które muszą kupić i umieć obsługiwać, a korzyści dla nich z tego są znikome. Co więcej, poza kasą fiskalną firmy muszą zaopatrzyć się w terminal płatniczy, jeśli chcą akceptować płatności bezgotówkowe.

Niestety fiskalizacja i płatności bezgotówkowe są traktowane przez dostawców tych rozwiązań jak oddzielne sfery, mimo iż wykazują oczywistą korelację w handlu. Może pora to zmienić?

Dlaczego przedsiębiorcy nie lubią kas fiskalnych?

Dlaczego przedsiębiorcy nie lubią kas fiskalnych i używają ich tylko dlatego, że są do tego prawnie zobligowani? Nie chodzi tu tylko o sam przymus stosowania kas, ale przede wszystkim o to, że takie urządzenie nie przynosi żadnych korzyści. Służy jedynie do obliczania kwot rachunku i wystawiania paragonów. To urządzenie, które pozwala fiskusowi na kontrolę finansową firm, ale dla samych przedsiębiorstw nie jest ani przyjazne w obsłudze, ani nie przynosi żadnej wartości dodanej.

Trudności w codziennym korzystaniu z kasy

Kasy fiskalne są obowiązkowe od lat 90. zeszłego wieku. Przez te ponad 20 lat urządzenia niespecjalnie się zmieniły pod względem technologicznym i funkcjonalnym. Ponadto, jeśli przedsiębiorca korzysta z terminala płatniczego niepowiązanego z kasą, to kwoty rachunku trzeba jeszcze ręczne przepisać na terminal. Czas obsługi klienta się wydłuża, łatwo o pomyłkę i dwa razy wykonuje się tę samą pracę. Do tego cena kas jest dość wysoka – za taką kwotę można by kupić nowoczesne urządzenie o wielu funkcjach. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy nie przepadają za kasami fiskalnymi…

Kasy online zastępujące kasy fiskalne

W przyszłym i następnym roku w niektórych biznesach (gastronomia, hotelarstwo, kosmetyka, budowlanka, motoryzacja etc.) obowiązkowa będzie wymiana kas fiskalnych na kasy online. Różnica między tymi dwoma urządzeniami jest taka, że kasy online automatycznie wysyłają dane do fiskusa. Jednak w dalszym ciągu takie kasy nie przynoszą większych korzyści dla przedsiębiorców. Mają wszystkie certyfikaty i homologacje, aby być zgodnymi z przepisami, ale są nieużyteczne w handlu.

Czym zastąpić kasę fiskalną?

Przedsiębiorca wcale nie jest skazany na kasę fiskalną. Może wybrać inne urządzenie, które będzie spełnić funkcje kasy fiskalnej, ale przy tym będzie niosło szereg innych korzyści biznesowych. Kasoterminal to nowa kategoria urządzeń fiskalnych – łączy funkcje kasy fiskalnej, terminala płatniczego, a do tego oferuje platformę do zdalnego zarządzania biznesem. Wszystko w jednym. Kasoterminal to zupełnie nowy produkt, który ma mnóstwo korzyści dla handlowca, a jednocześnie spełnia wymogi formalne dotyczące kas fiskalnych online.

Kasa fiskalna a kasoterminal – porównanie

Porównajmy kasy fiskalne, w tym kasy online, z kasoterminalami pod względami różnych aspektów.

Funkcjonalność:

  • Kasa fiskalna to przestarzały sprzęt, który nie pozwala na pozyskiwanie online wiedzy o tym, co się dzieje w biznesie, wystawianie faktur VAT, zarządzanie zdalnie sprzedażą i nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści przedsiębiorcy. Raporty z kasy są długie, wąskie i mało czytelne, a aplikacja sprzedażowa jest zamknięta i nie można jej aktualizować.
  • Kasoterminal to wielofunkcyjne urządzenie łączące system kasowy i terminal płatniczy w jednym. Ma funkcje takie jak: wystawianie faktur VAT, zdalne zarządzenie sprzedażą oraz generowanie przejrzystych raportów na komputerze czy smartfonie za pomocą platformy iPOS web, bezpłatna i cykliczna aktualizacja aplikacji sprzedażowej, podgląd online danych ze sklepu na bieżąco.

Możliwość wdrożenia płatności bezgotówkowych:

  • Kasa fiskalna jako taka nie zapewnia możliwości płatności kartą. Trzeba ją podłączyć do zewnętrznego terminala, który jest dzierżawiony na mocy długoletniej umowy.
  • Kasoterminal ma wbudowany terminal płatniczy, a co więcej nie ma konieczności dzierżawienia go.

Koszty eksploatacji:

  • Kasa fiskalna ze średniej półki cenowej kosztuje około 1599 zł, do tego dochodzi miesięczny koszt dzierżawy terminala, który wynosi około 50 zł. Dodatkowo każdy podatnik jest zobligowany do zapewnienia internetu dla kasy online, co oznacza konieczność doliczenia abonamentu za łączność – w kwocie przykładowo 19 zł za miesiąc. W ujęciu pięcioletnim łączne koszty to 5739 zł.
  • Kasoterminal iPOS smart kosztuje 1999 zł, dodatkowo uiszcza się miesięczną opłatę za szereg funkcji systemu iPOS, w tym funkcjonalność płatności kartą, który w pakiecie kosztuje 29 zł. Nie ma natomiast opłat za dzierżawę termianala, który przedsiębiorca otrzymuje na własność. Łączność z Internetem jest w cenie urządzenia. Łączne koszty w ujęciu pięcioletnim wynoszą 3739 zł, a w tym jest system do zdalnego zarządzania biznesem i wiele więcej funkcji, których kasa fiskalna nie oferuje. Jak widać, dysproporcje kosztów między kasą fiskalną a kasoterminalem są ogromne.

Kasoterminal to nowoczesne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców prowadzących handel detaliczny, które nie tylko pozwala spełnić obowiązki prawne związane ze sprzedażą – wystawianie paragonów, faktur etc. – ale też jest bardzo użyteczne w zarządzaniu biznesem i ma wbudowany terminal płatniczy. Dzięki temu fiskalizacja i płatności bezgotówkowe są operowane za pomocą jednego, intuicyjnego w obsłudze urządzenia.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.