Advertisement

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Postanowienie o uwolnieniu środków na koncie VAT w 3 nie 25 dni – projekt ustawy

Do sejmu trafił projekt ustawy, wedle którego Urzędy Skarbowe miałyby jedynie 3, a nie 25 dni na wydanie postanowienia o uwolnienia środków zamrożonych na koncie VAT.

Środki na konto VAT trafiają w razie płatności mechanizmem split payment, wprowadzonej jako obowiązkowa dla niektórych branż od listopada 2019 roku.

Szybsze uwolnienie pieniędzy

Mechanizm podzielonej płatności, zwany split payment, wymusił prowadzenie dwóch rachunków – głównego i VAT. Płatności faktur trafiają na konto główne, a podatek VAT od wartości z faktur na rachunek VAT w ramach automatycznego księgowania. Pieniądze zgromadzone na koncie VAT są zamrożone. Przedsiębiorca nie może nimi dysponować swobodnie, a jedynie może wykorzystać na opłacenie podatków i składek ZUS. By je uwolnić i móc pożytkować np. na bieżącą działalność firmy, trzeba napisać stosowny wniosek do Urzędu Skarbowego i poprosić o zwrot funduszy z VAT-u. Obecnie US ma aż 25 dni na rozpatrzenie takiego wniosku. W sejmie pojawił się właśnie projekt ustawy zakładający skrócenie tego czasu do tylko 3 dni. Miałoby to znacząco poprawić płynność finansową firm, które nie musiałyby czekać miesiąca na decyzję Urzędu i odmrożenie środków często niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy.

 

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.