fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Na czym polega zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa?

Obsługa kadr i płac to fundament funkcjonowania każdej firmy. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zlecanie zadań z tego zakresu zewnętrznemu podmiotowi. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści i często pozwala na oszczędności finansowe.

Kto odpowiada za obsługę kadrowo-płacową?

Bardzo często wykonywanie zadań z zakresu obsługi kadr i płac leży po stronie specjalnie stworzonego do tego działu. W dużych przedsiębiorstwach, zatrudniających wielu podwładnych, zajmuje się tym szereg pracowników. W niewielkich firmach obowiązki te może sprawować tylko jedna osoba, czyli tzw. kadrowa. Tworzenie własnego działu kadr i płac nie zawsze jest jednak korzystne, ponieważ wiąże się z wydatkami związanymi m.in. z rekrutacją, utrzymaniem stanowisk oraz opłaceniem szkoleń dla specjalistów. Z tego względu firmy coraz częściej wybierają współpracę z zewnętrznym podmiotem w ramach tzw. outsourcingu. Atrakcyjne usługi z tego zakresu są dostępne m.in. w ramach Randstad Payroll Solutions.

Na czym polega outsourcing kadr i płac?

Outsourcing kadr i płac polega na zleceniu zewnętrznemu przedsiębiorstwu szeregu zadań dotyczących prawidłowego funkcjonowania firmy oraz spraw zatrudnionych w niej pracowników. Wśród przekazywanych podmiotowi obowiązków najczęściej znajdują się takie działania jak: przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych, zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, prowadzenie akt osobowych pracowników, kierowanie na badania z zakresu medycyny pracy, prowadzenie ewidencji czasu pracy i zwolnień chorobowych, przygotowywanie listy płac oraz innych dokumentów płacowych, rozliczanie różnego typu urlopów, dbałość o prawidłowe rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, wydawanie świadectw pracy oraz innych zaświadczeń, ustalanie prawa do ekwiwalentów finansowych, odpraw lub odszkodowań oraz sporządzanie konkretnych raportów i zestawień.

Zakres usług związanych z zewnętrzną obsługą kadrowo-płacową jest więc bardzo szeroki. W pełni odpowiada on obowiązkom, jakie zazwyczaj wykonują pracownicy działu HR zatrudnieni w danej firmie.

Jakie zalety ma zewnętrzna obsługa kadrowo-płacowa?

Zlecenie obsługi kadrowo-płacowej zewnętrznemu podmiotowi jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Dzięki niemu dane przedsiębiorstwo może w pełni skoncentrować się na własnych strategicznych celach biznesowych oraz znacznie obniżyć koszty administracyjne. Poza oszczędnościami finansowymi skorzystanie z outsourcingu gwarantuje profesjonalne wypełnianie poszczególnych zadań z dziedziny kadr i płac. W firmach outsourcingowych są zatrudnieni fachowcy z odpowiednim doświadczeniem, którzy na bieżąco aktualizują swoją wiedzę np. w kontekście wszelkich zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń, podatków oraz prawa pracy. Ich usługi wyróżniają się więc bardzo wysoką jakością. Co istotne, specjaliści ze sprawdzonych przedsiębiorstw zewnętrznych zapewniają bieżące wsparcie i konsultacje, a także gwarantują pełną poufność wszystkich informacji.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.