fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Oszuści znów atakują. Tym razem na zaległe podatki

Ministerstwo Finansów ostrzega przed kolejnymi akcjami phishingowymi oszustów. Podatki to czuły punkt przedsiębiorców, bo zaległości mogą oznaczać problemy. Dlatego wiele osób może otworzyć nie tylko e-mail, ale z ciekawości również załącznik.

Oszuści podszywają się pod Urząd Skarbowy bądź Ministerstwo Finansów. Wiadomość zatytułowana jest ‘zaległe płatności podatku’. Jej częścią jest link bądź załączniki. Kliknięcie w link bądź otwarcie załącznika może w efekcie prowadzić do zainstalowania Lokibota. Jest to trojan, który służy przestępcom do kradzieży danych. Wirus podszywa się pod strony banków i różne aplikacje.

Przykładowy fałszywy mail:

„Dobry dzień, Ma to na celu poinformowanie Cię o rozbieżności w Twojej ewidencji podatkowej. Odwiedź swój bank lub jakikolwiek urząd skarbowy w Twojej okolicy z załączonym ewidencją podatkową. W załączniku znajduje się dokumentacja podatkowa, zaległe płatności i numer referencyjny sprawy podatkowej".

Kilka dni wcześniej MF ostrzegało przed e-mailami od oszustów, którzy podają się za administratorów Portalu Podatkowego MF - podatki.gov.pl. Tutaj przestępcy również wykazują się dużym sprytem. Wiadomość brzmi:

„Zauważamy, że ostatnio przez pomyłkę zażądałeś dezaktywacji konta e-mail, jeśli wiesz, że nie złożyłeś tego wniosku, anuluj teraz tutaj: (Kliknij tutaj, aby anulować). Jeśli nie, Twój e-mail zostanie zablokowany w ciągu 48 godzin”.

Kliknięcie w link jest niebezpieczne, może wiązać się z instalacją szkodliwego oprogramowania.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.