Jednolity Plik Kontrolny od 2017 również dla małych i średnich firm - 5.0 out of 5 based on 2 votes
JPK wyślesz przez księgowość internetową.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek przesyłania deklaracji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie dotyczyć również małych i średnich przedsiębiorców. Wyjaśniamy, jak przygotować się do tych zmian.

Od bieżącego roku dokumentację księgową w formie JPK muszą prowadzić duże firmy. Do tego obowiązku powinni przygotować się już teraz mali i średni przedsiębiorcy, gdyż według przepisów są zobowiązani do przygotowywania JPK od 1 stycznia.

 

Małe i średnie firmy - czyli jakie?

Są to firmy, które w ostatnich dwóch latach obrotowych spełniały kryterium wielkości zatrudnienia i jeden z dwóch pozostałych kryteriów określających wielkość przedsiębiorstwa. Małe firmy to zatrudniające od 10 do 49 osób, a średnie – od 50 do 249 pracowników. Dwa pozostałe kryteria to: obroty roczne do 50 mln euro oraz całkowity bilans roczny do 43 mln euro. 

 

Ewidencja VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego

Co istotne, od 2017 roku mali i średni przedsiębiorcy muszą składać JPK_VAT do urzędów skarbowych miesięcznie lub kwartalnie – tak jak dotychczasowo składali deklaracje VAT-7. Jednolite Pliki Kontrolne zgodne ze specyfikacją przygotowaną przez urzędników mogą być przesyłane przez systemy księgowe. Większość programów księgowych, również tych internetowych już przygotowało funkcję umożliwiającą wysyłkę JPK_VAT przez Internet. Warto więc jeszcze w tym roku sprawdzić, czy wykorzystywany program księgowy pozwala na przygotowanie JPK zgodnych z przepisami.

Więcej o Jednolitym Pliku Kontronym.

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Nie przegap zmian przepisów, ważnych newsów i terminów!

„Mały Newsletter” z Mala-Firma.pl – zapisz się i otrzymuj:

  • istotne zmiany przepisów,
  • najciekawsze newsy,
  • tylko sprawdzone oferty,
  • przypomnienia o ważnych terminach.

Nie zasypię Cię mailami, bo wysyłam 1 lub 2 wiadomości w miesiącu – tylko to, co najważniejsze!

Po zapisaniu się otrzymasz wiadomość od Mala-Firma.pl z linkiem do aktywacji zapisu (nie zapomnij go kliknąć).