Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Ochrona przed cyberprzestępcami

Czerwcowe ataki hakerów dały się we znaki wielu europejskim przedsiębiorcom. Najbardziej ucierpiały biznesy działające na Ukrainie, ale również część polskich firm odczuło ich skutki. Takie przestępstwa online mogą powodować znaczne straty finansowe i wizerunkowe. Są jednak sposoby, by uchronić swój biznes przed skutkami działań cyberprzestępców.

Działalność przestępców internetowych obejmuje różne sfery działalności biznesowej. Ataki mogą powodować zatrzymanie pracy urządzeń, komputerów i maszyn, blokadę systemów, wycieki danych klientów czy wrażliwych strategicznych informacji firmowych.

 

W czerwcu br. w całej Europie zaatakowane zostały systemy bankowe, telekomunikacyjne, a także elektrociepłownie. Najdotkliwiej te działania odczuli obywatele Ukrainy, w tym również przedsiębiorcy. Ataki nie ominęły również Polski, firmy skarżyły się m.in. na problemy z funkcjonowaniem sieci informatycznych.
Wiele osób związanych z biznesem do tej pory nie brało pod uwagę cyberprzestępczości jako realnego zagrożenia dla działalności biznesowej. Teraz coraz więcej przedsiębiorców zaczyna jednak dostrzegać to niebezpieczeństwo. Ataki hakerskie mogą bowiem powodować nawet wielomilionowe straty i w konsekwencji prowadzić do bankructwa.

Najważniejszym zabezpieczeniem jest tworzenie kopii zapasowych wszystkich istotnych plików. Takie usługi można znaleźć w Internecie. Popularne wśród przedsiebiorców jest oprogramowanie ownCloud, które potrzafi na bieżąco kopiować wszystkie istotne pliki. Jego zaletą jest także łatwa instalacja na prawie każdym koncie hostingowym lub serwerze.

Pamiętajcie także o ustawianiu trudnych haseł dostępu do wszystkich firmowych systemów (losowe duże i małe litery oraz znaki specjalne) i chronieniu ich przed nieporządanymi osobami.

Specjaliści oceniają, że w najbliższych latach na popularności będą zyskiwać ubezpieczenia chroniące przedsiębiorców przed skutkami przestępczości internetowej. Do tej pory ten rodzaj zabezpieczenia był bagatelizowany przez przedsiębiorców, a nawet same towarzystwa ubezpieczeniowe. Ostatnie wydarzenia mogą jednak otworzyć ogromny rynek dla tego rodzaju ubezpieczeń. Odszkodowanie za ataki nie tylko pomoże przywrócić funkcjonowanie firmy do normalności, ale przede wszystkim pozwoli na zadośćuczynienie klientom (w przypadku ich roszczeń odszkodowawczych), co wpłynie również na pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, które będzie potrafiło radzić sobie z tego typu kryzysem.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.