Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Zmiany w płatności split payment

Ministerstwo Finansów planuje korzystne dla przedsiębiorców zmiany w płatności podzielonej. Będzie można zamrożonymi środkami z VAT-u opłacać ZUS i PIT – do tej pory wpływy z VAT-u zgromadzone na specjalnym koncie mogły zostać użyte jedynie do zapłaty za VAT.

Ponadto, w planach jest rozwiązanie problemu płatności kartą i split payment. Fiskus myśli też nad rozszerzeniem płatności podzielonej na konta walutowe.

Korzystne zmiany

Możliwość płatności metodą split payment obowiązuje od 1 lipca tego roku. Podczas płatności kwota netto trafia na zwykłe konto, a VAT na specjalne konto od VAT-u. Nie można stamtąd wypłacić środków bez zgody Urzędu Skarbowego. Środki zgromadzone na koncie mogą zostać użyte tylko na opłatę zobowiązań z tytułu VAT-u. Przedsiębiorcy skarżą się, że zamrożenie kwot na koncie VAT prowadzi do problemów z płynnością finansową, zwłaszcza w małych firmach. Dlatego Ministerstwo planuje wprowadzić możliwość płacenia środkami z VAT-u za ZUS czy PIT. Inna kwestia, na jaką narzekają przedsiębiorcy, to brak możliwości stosowania split payment przy płatnościach kartą. Nad rozwiązaniem tej niedogodności także pracuje Fiskus.

Rozszerzenie o konta walutowe

Niektóre firmy znalazły sposób na obejście split payment. Stosują przelewy na konto walutowe, bo podzielona płatność nie dotyczy obcej waluty. Dlatego Ministerstwo myśli nad rozszerzeniem metody split payment o konta walutowe. Ponadto branże elektroniczna, paliwowa czy budowlana będą obowiązkowo objęte podzieloną płatnością. Zmiany będą mogły wejść w życie prawdopodobnie w połowie 2019 roku, o ile Rada Unii Europejskiej wyda na ich temat pozytywną opinię do grudnia tego roku.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.