Od stycznia 2023 roku w zasadzie nie ma innej możliwości dla przedsiębiorców, którzy wystartowali z biznesem bądź mają taki plan. A to dlatego, że w sprzedaży są wyłącznie kasy online. Z końcem ubiegłego roku wycofano ze sprzedaży kasy z elektronicznym zapisem sprzedaży.

Celem wprowadzenia kas online jest kontrola nad przeprowadzanymi transakcjami, ale też przyspieszenie pracy sprzedawców. Kasy online mają wiele zalet, zarówno jeśli chodzi o pracę sprzedawcy, jak i nabywcy. Obecnie część przedsiębiorców może jeszcze bazować na ‘starych’ kasach, jednak z czasem i one zostaną zastąpione kasą online.

Branże z kasą online

Kasę online muszą mieć firmy, które działają w kilku branżach. Są to:

  • firmy oferujące naprawę pojazdów silnikowych, motorowerów, opon (również ich wymianę, bieżnikowanie, regenerację, zakładanie),
  • firmy świadczące usługi sezonowe bądź stałe związane z wyżywieniem i krótkotrwałym zakwaterowaniem,
  • stacje paliw,
  • sprzedawcy brykietu, węgla i jego pochodnych,
  • firmy świadczące usługi budowlane,
  • firmy z obszaru beauty: salony kosmetyczne, fryzjerzy,
  • siłownie, kluby fitness i tym podobne miejsca, które wiążą się z działalnością mającą na celu poprawę aktywności fizycznej,
  • usługi prawnicze,
  • usługi związane z opieką medyczną.

Paragon z kasy online w formie elektronicznej bądź papierowej

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z kasy online nie muszą drukować dobowych raportów fiskalnych. Mogą wystawić e-paragon wychodząc naprzeciw osobom, które takie rozwiązanie uważają za praktyczniejsze i mogą również wystawić paragon w tradycyjnej papierowej wersji, odpowiadając na potrzeby osób, którym nie po drodze z technologią.

1 stycznia 2025 roku, czyli za rok, każdy przedsiębiorca, który będzie miał kasę online, musi mieć ją połączoną z terminalem płatniczym zgodnie z protokołem FROB (jeśli ma terminal). Kupując terminal, możesz skorzystać z ulgi podatkowej na nabycie i obsługę terminala. Obejmuje ona rozliczających się na PIT-36, PIT-36L i CIT-8. Warto dodać, że księgowość internetowa bez problemu rozlicza tego typu dokumenty.

Cyfryzacja jest nieunikniona, jednak z drugiej strony rządzący muszą mieć z tyłu głowy osoby starsze i niezaznajomione z technologią. Wymiana kas online rozłożona została na kilka lat, jednak konkretnych dat dla pozostałych branż póki co brak.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.