Bezpieczne hasło to główna bariera chroniąca wrażliwe dane przed niepożądanym dostępem. Ich wyciek może mieć bardzo poważne konsekwencje - wyłudzenia danych najczęściej prowadzą do strat finansowych, których każdy z nas chciałby przecież uniknąć.

Czy posiadanie jednego hasła do wielu kont jest dobrym pomysłem? Co to jest menadżer haseł i czy warto z niego korzystać? Czy bezpieczne i silne hasło lepiej stworzyć samemu czy skorzystać z sieciowego generatora haseł?

Czy usługi finansowe online (na odległość) są bezpieczne?

W przypadku usług finansowych, transparentność i bezpieczeństwo transakcji internetowych są szczególnie ważne - w końcu chodzi tu o bezpieczeństwo naszych środków pieniężnych, czasem wszystkich oszczędności.

Aż 86% respondentów przyznaje, że czuje się bezpiecznie korzystając z bankowości elektronicznej. Sektor finansowy, zwłaszcza banki, jest obdarzony zaufaniem społecznym, a transakcje internetowe tam przeprowadzane cieszą się popularnością i zaufaniem wśród klientów.

Badania pokazują też, że trend korzystania z operacji finansowych na odległość rośnie (blisko 90% twierdzi, że tylko “na odległość” załatwia sprawy bankowe i urzędowe), a Polacy korzystają z transakcji w sieci coraz częściej i chętniej.

Coraz chętniej korzystają też z usług sektora fintech - firm pozabankowych, które oferują pożyczki online, np. Vivus. To firma istniejąca na polskim rynku od lat, ciesząca się zaufaniem, dobrymi opiniami, dużą liczbą klientów - świadczy ona usługi na wysokim poziomie i dba o bezpieczeństwo swoich klientów oraz udostępnianych przez nich danych.

Pamiętaj, aby sprawdzić, komu udostępniasz swoje dane i jak są one zabezpieczone. Następnym krokiem jest zadbanie o silne i bezpieczne hasło do konta, które zakładasz online. Jak bezpieczne hasło rozumieją Polacy?

Jedno hasło do wielu kont - czy to dobry pomysł?

Z raportu Postawy Polaków wobec cyberbezpieczeństwa[1] z lipca 2023 roku wynika, że wciąż spora grupa respondentów używa jednego hasła do wielu kont - dla 17% ankietowanych to częsta lub bardzo częsta praktyka, a aż 24% przyznaje, że zdarza im się korzystać z tego samego hasła na różnych platformach. Oznacza to, że wciąż wielu z nas nie przykłada dużej wagi do zabezpieczenia swoich kont, a co za tym idzie wrażliwych danych, przez co nieustannie naraża się na ich przechwycenie i wykorzystanie przez cyberprzestępców.

Jakie jest główne niebezpieczeństwo posiadania jednego hasła do wielu aplikacji i kont? Wyciek takiego hasła powoduje, że osoba, która je przechwyci, będzie miała łatwy dostęp do wszystkich miejsc, w których hasło to stanowi barierę logowania. W dobie dzisiejszej technologii powiązanie osoby z różnymi kontami jest bardzo proste, w związku z czym szybkość z jaką możemy utracić dane, może wyprzedzić nasze działania zapobiegawcze czy blokujące dostęp. Można to porównać do utraty kluczy - jeśli zgubimy jeden - umożliwiamy komuś dostanie się do jednego miejsca, jeśli będzie to cały pęk kluczy - umożliwiamy dostęp do wszystkich miejsc, które te klucze otwierają.

Bezpieczne hasło - generator czy własne? Opinie

Wspomniany raport pokazuje, że Polacy raczej sami wolą mieć kontrolę nad tworzeniem swoich haseł, aniżeli korzystać z ogólnodostępnych generatorów. Tylko 9% badanych wskazuje, że korzysta z pomocy generatora haseł, aby stworzyć silniejsze i bezpieczniejsze hasło dostępu, które uniemożliwi dostanie się na konto bankowe,platformę społecznościową lub pocztę elektroniczną. Blisko 17% respondentów twierdzi, że stosuje własne metody zabezpieczeń, a niemal ⅓ badanych zmienia hasła dostępu co pewien czas. Blisko połowa badanych deklaruje, że korzysta z dodatkowego czynnika uwierzytelniającego lub tworzy silne, długie hasła oparte o ciąg skojarzeń[2].

Oznacza to, że w kwestii bezpieczeństwa bardziej ufamy sobie niż gotowym rozwiązaniom proponowanym w sieci.

Czy warto korzystać z menedżera haseł?

Wysokiej jakości menedżery haseł umożliwiają generowanie unikalnych, silnych haseł dla każdego z naszych kont. Nawet jeśli jedno zostanie złamane, pozostałe konta będą dalej chronione i bezpieczne Co więcej, menedżery haseł w większości przypadków przechowują dane w sposób zaszyfrowany, zabezpieczając nas przed włamaniami i wyciekami danych. Mogą być one również zabezpieczone dodatkowymi warstwami bezpieczeństwa, takimi jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy skanowanie biometryczne.

I choć wiele osób wciąż ma obawy związane z korzystaniem z menedżerów (tylko 9% badanych przyznaje, że z nich korzysta), to warto pamiętać, że większość z nich stosuje najnowsze technologie szyfrowania i przechowuje nasze dane na serwerach o najwyższym standardzie bezpieczeństwa[3].

O czym jeszcze warto pamiętać? Menedżer haseł to nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygoda - eliminuje stres związany z zapamiętywaniem wielu haseł czy obawą przed atakami hakerskimi. Nasze dane są bezpieczne, a my możemy skupić się na korzystaniu z Internetu bez większych obaw o ich bezpieczeństwo. 

Hasło z uwierzytelnieniem - czy często je stosujemy?

Już 44% badanych deklaruje, że oprócz hasła, stosuje też dodatkowy czynnik uwierzytelniający, np. kod z SMS[4]. To całkiem niezły i dobrze rokujący na przyszłość wynik, który pokazuje, że duża część ankietowanych rozumie, jak ważna jest ochrona dostępu do swoich kont i chce chronić się przed wyłudzeniami.

Dzięki zastosowaniu uwierzytelnienia, zyskuje jeszcze większą pewność, że nasze dane, pieniądze i inne cenne informacje są bezpieczne i zmniejsza się ryzyko ich wycieku, nawet jeśli dojdzie do cyberataku.

Jak stworzyć bezpieczne i silne hasło?

W dobie rosnącej ilości ataków hakerskich i cyberprzestępstw, tworzenie silnych i bezpiecznych haseł oraz ich prawidłowe przechowywanie, to minimum jakie musimy spełnić, aby możliwie najlepiej chronić się przed wyciekiem naszych danych.

To, o czym powinniśmy pamiętać przy tworzeniu haseł to przede wszystkim:

  • unikanie oczywistych i prostych słów,
  • nieużywanie słów pochodzących z otoczenia, które łatwo z nami powiązać,
  • unikać wplatania danych osobowych,
  • unikać sekwencji liter, cyfr, znaków na klawiaturze, jako składowych hasła,
  • stosowania jednego hasła do kilku kont.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło?

Źródła: [1] [2] [3] [4] https://www.wib.org.pl/wp-content/uploads/2023/07/raport-cyberbezpieczenstwo-2023-postawy-polakow-wobec-cyberbezpieczenstwa.pdf [dostęp: 23.01.2024].

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.