Każdego roku, w połowie lutego rozpoczyna się okres rozliczania podatku dochodowego. Obowiązek ciąży na wszystkich bez względu na rodzaj dochodu. Rozliczają się etatowcy i pracujący na własny rachunek. Od kilku lat ułatwieniem w rozliczaniu dochodów dla etatowców jest e-PIT – w zasadzie wystarczy zatwierdzić, jeśli się wszystko zgadza i po sprawie. Natomiast pierwszy raz e-PIT mogą wykorzystać do rozliczenia podatku osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Ma to być kusząca perspektywa szczególnie dla osób, które zawiesiły działalność i dla ryczałtowców. Jakie deklaracje można rozliczyć korzystając z e-PIT? I co nowego oferuje KAS i MF?

Nowe formularze do rozliczeń w e-PIT

W Twój e-PIT dostępne są od kilku lat: PIT-37, PIT-38, PIT-OP, PIT-DZ. Od tego roku są trzy nowe formularze, z których mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

  • PIT-36 – do zeszłego roku stosowany między innymi do rozliczania działalności nierejestrowanej, obecnie również do zarejestrowanej działalności gospodarczej (rozliczanie podatku na zasadach ogólnych – skala podatkowa).
  • PIT-36L – jest to nowy formularz, na którym rozliczany jest podatek liniowy.
  • PIT-28 – służył m.in. do rozliczania przychodów z najmu, a od rozliczania podatku za 2023 rok również jest przeznaczony dla prowadzących działalność na ryczałcie.

Kreator prowadzący po rozliczeniu

Szczególnie usługa e-PIT może być przydatna dla tych osób prowadzących działalność, które lubią korzystać z praktycznych rozwiązań, typu kreatory – prowadzą krok po kroku. W kreatorze czekają proste pytania i objaśnienia. Podatnik musi podać:

  • wysokość przychodów,
  • koszty uzyskania przychodów,
  • wysokość składek odprowadzanych do ZUS,
  • informacje dotyczące ulg, odliczeń.

W celu zalogowania się do e-PIT, wystarczy Profil Zaufany. Można też zalogować się za pomocą aplikacji mObywatel, przez bankowość elektroniczną bądź e-Dowód. Korzystając z e-PIT, przekażesz 1,5% dowolnej, wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.