kantor internetowyŚwiat się ‘kurczy’ i nic dziwnego, że już wychodzisz bądź zamierzasz wyjść z biznesem poza granice  kraju. Zakup maszyn, nowoczesnych technologii, czy po prostu towarów poza Polską staje się czymś powszechnym. Przelewy zagraniczne i płatności kartą w innej walucie niż PLN wcale nie muszą być obciążone wysokimi kosztami.

Często to brak wiedzy ma wpływ na to, że przepłacasz. Poznaj kilka trików, dzięki którym Twoja firma zaoszczędzi na walutach!

Kantor internetowy

Kantory internetowe dzielą się na bankowe i niebankowe. Decydując się na tą drugą opcję, należy przesłać gotówkę do kantoru, wymienić walutę, a następnie zwykle trzeba przelać wymienioną walutę z powrotem na rachunek w swoim banku. Podstawowa i wygodniejsza opcja to wymiana waluty w bankach. Wymiana w bankach odbywa się na dwa sposoby.

Pierwszy, to wymiana PLN na inną walutę po kursie z tabeli i przelew na rachunek w innej walucie, np. EUR. To jest droższy, ale najprostszy sposób. Tańszym rozwiązaniem jest korzystanie z e-kantoru w ramach bankowości elektronicznej. Wymiana następuje po kursie indywidualnym, niższym niż aktualny kurs z tabeli, a cała operacja może trwać niecałą minutę.

Pamiętaj!

Przy wyższych kwotach, podmiot realizujący usługę kantoru internetowego  (instytucja finansowa lub bank) może zablokować Twoje środku do momentu wyjaśnienia pochodzenia pieniędzy, z obawy o ich legalność - czy nie dochodzi do procederu prania pieniędzy.

Jak tanio wymieniać waluty z e-kantorem?

  • Nie musisz mieć konta walutowego - wciąż w wielu kręgach panuje błędne przekonanie, że wymiana waluty wymaga posiadania konta walutowego. W części banków nadal tak jest, ale na przykład PKO Banku Polskim możesz wysyłać przelewy za granicę i odbierać przelewy w innej walucie bez posiadania konta walutowego. Jak to działa? Zanim przelew przykładowo w EUR „wyjdzie” z banku, kantor dla firm wymienia PLN na EUR i dopiero wtedy przelew jest realizowany. Podobnie z odbiorem pieniędzy w innej walucie, zanim zasilą konto, kantor je przechwytuje i wymienia. Dzięki takiej usłudze zrealizujesz również jednorazowe transakcje i dużo zaoszczędzisz, jeśli np. w ramach dotacji z UE kupujesz sprzęt czy towar za granicą.
  • Kurs tabelowy a indywidualny - aby wymieniać walutę po kursie niższym niż widoczny w tabeli, należy aktywować usługę e-kantoru dla firm w banku. Kurs zostanie wyliczony indywidualnie, a pod uwagę bank weźmie płynność pary walutowej oraz sytuację na rynku. Indywidualne kursy są widoczne dopiero w momencie aktywacji usługi, dlatego wybierając e-kantor zapytaj w banku, jaka byłaby jego przypuszczalna wartość.
  • Drożej w weekendy i święta - kantory zwykle pracują od poniedziałku do piątku, a w weekendy i święta zamrażają kurs lub doliczają wyższą marżę.
  • Ustal kurs wymiany waluty za kilka miesięcy - gdy negocjujesz kontrakt z zagranicznym kontrahentem już dziś możesz ustalić w kantorze bankowym kurs wymiany waluty np. za 3 miesiące. Cena, którą ustalisz będzie obowiązywać w dniu wymiany, a to za sprawą FX Forward. Tutaj znajdziesz więcej informacji.

Karta z funkcją wielowalutową

Płacąc za granicą kartą ‘złotówkową’ narażasz swoje konto na większe uszczuplenie niż w przypadku płatności kartą wielowalutową. Dlaczego? Płacąc za usługę bądź towar poza granicami Polski kartą w PLN pieniądze muszą być przewalutowane z PLN np. na EUR, zazwyczaj po wyższym kursie tabelowym albo kursie organizacji płatniczej. Gdy używasz karty wielowalutowej środki są ściągane z konta w tej konkretnej walucie. Przykładowo masz kilka rachunków w: PLN, GBP, EUR, USD. Gdy płacisz w GBP środki zostaną ściągnięte z konta, na którym są funty i omijasz nieopłacalne przewalutowanie.

Dla przykładu, w PKO Banku Polskim możesz podpiąć pod kartę wielowalutową 10 rachunków. Nie tylko zapłacisz kartą za granicą, lecz też wypłacisz np. euro z bankomatu czy zrobisz zakupy w internecie w brytyjskim sklepie, nie ponosząc kosztów przewalutowania – wystarczy, że masz odpowiednią ilość pieniędzy w danej walucie i nie korzystasz z usługi DCC (przeliczenia waluty) proponowanej przez niektórych przyjmujących płatności.

Konta firmowe w różnych krajach w jednej bankowości

Firmy sprzedające towary na rynki europejskie posiadają nie tylko konto w Polsce, ale też potrzebują rachunku np. w Niemczech czy w Czechach. Pomijając konieczność wizyty w czeskim banku, dochodzą kwestie związane z przelewami na różne konta, logowanie, pilnowanie wpłat od kontrahentów, klientów. Później przelewanie gotówki między kontami i pamiętanie o kosztach. Można szybciej i taniej.

Jeśli Twoja firma działa na rynkach: czeskim, słowackim, niemieckim, to możesz mieć wszystkie konta, włącznie ze ‘złotówkowym’ w jednym banku. Jak to możliwe? PKO Bank Polski ma oddziały w tych krajach. Dzięki temu rachunki, założysz po pierwsze, bez wyjeżdżania z Polski, a po drugie będziesz je mieć pod ręką w jednym serwisie internetowym i przy jednym logowaniu.

Połączenie kilku rachunków to oszczędność czasu i pieniędzy. Gotówkę przelewasz szybko i tanio pomiędzy kontami. Optymalizacja w zarządzaniu kontami firmy, również zagranicznymi, sprzyja większej kontroli nad pieniędzmi. Możesz nimi zarządzać na bieżąco, bez oczekiwania aż przelew z jednego do drugiego banku zostanie zrealizowany.

Nawet jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, to w kantorze bankowym możesz negocjować kurs wymiany. Oszczędność zależy od kwoty transakcji. Przy kosztownych zakupach maszyn czy urządzeń za granicą, są to już duże pieniądze. To czy zostaną w Twojej kieszeni, zależy od Ciebie.

 

Artykuł powstał we współpracy z PKO Bankiem Polskim

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.