Korzyści i koszty prowadzenia działalności gospodarczej - 4.7 out of 5 based on 84 votes

Prowadzenie działalności gospodarczej jest z wielu względów bardzo wygodną formą życia zawodowego. Niestety, wiąże się ona również z pewnymi kosztami, których nie sposób ominąć. Poniżej wykaz potencjalnych korzyści i wad własnej firmy.

 

Korzyści, przychody i inne zalety

Na początek psychologia: brak szefa, który wie wszystko najlepiej, chociaż o wielu rzeczach nie ma pojęcia. Ponadto: samemu ustala się cele firmy, czas pracy, zakres działalności, kontroluje się własny dochód odpowiednio ograniczając inwestycje, wyznacza się sobie samemu urlop w dogodnym terminie itp.

Prowadząc firmę można również wiele zaoszczędzić. Od dochodu odlicza się rozmaite wydatki, jak chociażby zakup i eksploatację samochodu firmowego, kupno różnych sprzętów i narzędzi, a to chociażby komputer, oprogramowanie, aparat fotograficzny – to wszystko obciąża przychody, przez co zmniejsza się kwota podatku dochodowego. Jeśli zaś o niego chodzi, to istnieje opcja wyboru opodatkowania liniowego, co opłaca się przy wyższych dochodach, bo nie wpada się w drugi próg podatkowy. Zaś odliczanie VAT-u zmniejsza realne koszty określonych zakupów i usług (np. rozmów telefonicznych, paliwa itp.).

Przykłady:
Karta telefoniczna prepaid o wartości 100 zł kosztuje przedsiębiorcę około 70 zł,
Nowy komputer w cenie 3000 zł to właściwie wydatek rzędu około 2100 zł.

Jak to się dzieje:
(Kwota PLN – 23% VAT) – 18% podatku dochodowego = realny koszt przedsiębiorcy.

Dlaczego:
Jeśli jesteś płatnikiem VAT, to otrzymujesz od swoich klientów kwoty powiększone o ten podatek. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest jego odprowadzenie do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak samemu w tym czasie zakupi się coś z VAT-em, to podatek od tego zakupu odlicza się od VAT-u należnego Urzędowi Skarbowemu (mówiąc obrazowo: ponieważ właśnie przekazało się go innemu przedsiębiorcy, który odprowadzi go do urzędu).

Następnie zaś wydatek wpisuje się w koszty działalności firmy, co obniża kwotę podatku dochodowego, płaconego – jak nazwa wskazuje – od dochodu, a nie od przychodów (dochody = przychody - wydatki). Wydatkami obniża się dochody, a zatem zmniejsza się podatek dochodowy

Muszą to być jednak zawsze wydatki związane z działalnością firmy, jednak ich zakres w praktyce jest dosyć szeroki, bo jeśli dojeżdża się do klienta, to trzeba zakupić samochód i paliwo, kontaktowanie się z klientami wymaga posiadania telefonu i opłacania abonamentu, prowadzenie firmowej witryny internetowej upoważnia do zakupu firmowego komputera, a jeśli ktoś interesuje się dziedziną, w której prowadzi działalność (a tak zazwyczaj przecież jest), to w koszty firmy wpisać może nawet literaturę i czasopisma branżowe, które i tak się nabywa z racji zainteresowań.

 

Nie przegap ważnych newsów i zmian przepisów!

„Mały Newsletter” z Mala-Firma.pl – zapisz się i otrzymuj:

  • istotne zmiany przepisów,
  • najciekawsze newsy,
  • tylko sprawdzone oferty,
  • przypomnienia o ważnych terminach.

Nie zasypię Cię mailami, bo wysyłam 1 lub 2 wiadomości w miesiącu – tylko to, co najważniejsze!

Po zapisaniu się otrzymasz wiadomość od Mala-Firma.pl z linkiem do aktywacji zapisu (nie zapomnij go kliknąć).

Koszty i wady

Pamiętaj, że zakładanie firmy jest zupełnie darmowe – koszty pojawiają się dopiero, gdy ona już funkcjonuje.

Regularne koszty generuje przede wszystkim ZUS. Dla wielu jest to główna przeszkoda, chociaż wydaje się niesłuszna. Są to koszty nominalne, ale nie rzeczywiście dodatkowe, bowiem każda osoba w jakikolwiek sposób pracująca ma zawsze do czynienia z ZUS-em. Każdy odprowadza składki, z taką jedynie różnicą, że przedsiębiorca czyni to samodzielnie, a za pracowników robi to ich pracodawca.

Ponadto składki odprowadza się tylko raz. Jeśli jest się zatrudnionym, a rozpoczyna się działalność gospodarczą, to należy już wówczas opłacać w ZUS-ie jedynie ubezpieczenie zdrowotne w wysokości około 290 zł miesięcznie. Jeśli Twoja firma będzie jedynym źródłem utrzymania, to ZUS zażąda kwoty około 1120 zł każdego miesiąca, ale jeśli jest to Twoja pierwsza firma to przez całe dwa lata możesz korzystać z preferencyjnej stawki ubezpieczeń społecznych – około 460 zł miesięcznie.

Jeszcze jedno o płaceniu składek do ZUS. Mało kto pamięta, że składki ZUS zmniejszają podatek dochodowy, bowiem zalicza się je do kosztów prowadzenia działalności. Jest to bardziej skomplikowany temat, które części składowe tej składki w jakim stopniu to robią, lecz generalnie podatek dochodowy się mniejsza – tak że przy preferencyjnej stawce, przez dwa pierwsze lata ZUS kosztuje właściwie nie 460, lecz jedynie około 180 zł miesięcznie! Bo o resztę wysokości składki pomniejszony zostaje podatek dochodowy.

Prowadzenie księgowości również może być tanie. Przy polecanej przeze mnie księgowości internetowej są to kwoty w okolicach 30-40 zł miesięcznie.

Reszta to już tylko inwestycje związane z wykonywaniem konkretnej działalności.

Jeśli zaś chodzi o psychologiczne aspekty prowadzenia własnej firmy, to niektórzy wymieniają: niepewność, niestabilność oraz inne słowa zaczynające się na „nie” – co wywołuje we mnie skojarzenie również na „nie”, a mianowicie nieprawda :). Jeśli mowa o niepewności i niestabilności, to chyba tylko w wielkich państwowych zakładach pracy można liczyć na pomoc związków zawodowych w razie zwolnień i to też nie zawsze – a poza takim wyjątkiem pracę często traci się z miesiąca na miesiąc...

 

Kliknij, aby dowiedzieć się jak założyć firmę "krok po kroku". 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna