pozyczki online

Prowadzenie działalności gospodarczej jest z wielu względów bardzo wygodną formą życia zawodowego. Niestety, wiąże się ona również z pewnymi kosztami, których nie sposób ominąć. Poniżej wykaz potencjalnych korzyści i wad własnej firmy.

 

Korzyści, przychody i inne zalety

KurJerzyNa początek psychologia: brak szefa, który wie wszystko najlepiej, chociaż o wielu rzeczach nie ma pojęcia. Ponadto: samemu ustala się cele firmy, czas pracy, zakres działalności, kontroluje się własny dochód odpowiednio ograniczając inwestycje, wyznacza się sobie samemu urlop w dogodnym terminie itp.

Prowadząc firmę można również wiele zaoszczędzić. Od dochodu odlicza się rozmaite wydatki, jak chociażby zakup i eksploatację samochodu firmowego, kupno różnych sprzętów i narzędzi, a to chociażby komputer, oprogramowanie, aparat fotograficzny – to wszystko obciąża przychody, przez co zmniejsza się kwota podatku dochodowego. Jeśli zaś o niego chodzi, to istnieje opcja wyboru opodatkowania liniowego, co opłaca się przy wyższych dochodach, bo nie wpada się w drugi próg podatkowy. Zaś odliczanie VAT-u zmniejsza realne koszty określonych zakupów i usług (np. rozmów telefonicznych, paliwa itp.).

Przykłady:
Karta telefoniczna prepaid o wartości 100 zł kosztuje przedsiębiorcę około 70 zł,
Nowy komputer w cenie 3000 zł to właściwie wydatek rzędu około 2100 zł.

Jak to się dzieje:
(Kwota PLN – 23% VAT) – 18% podatku dochodowego = realny koszt przedsiębiorcy.

Dlaczego:
Jeśli jest się płatnikiem VAT, to otrzymuje się od swoich klientów kwoty powiększone o ten podatek. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest jego odprowadzenie do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak samemu w tym czasie zakupi się coś z VAT-em, to podatek od tego zakupu odlicza się od VAT-u należnego Urzędowi Skarbowemu (mówiąc obrazowo: ponieważ właśnie przekazało się go innemu przedsiębiorcy, który odprowadzi go do US).

Następnie zaś wydatek wpisuje się w koszty działalności firmy, co obniża kwotę podatku dochodowego, płaconego – jak nazwa wskazuje – od dochodu, a nie od przychodów (dochody = przychody - wydatki). Wydatkami obniża się dochody, a zatem zmniejsza się podatek dochodowy

Muszą to być jednak zawsze wydatki związane z działalnością firmy, jednak ich zakres w praktyce jest dosyć szeroki, bo jeśli dojeżdża się do klienta (albo nawet na pocztę), to trzeba zakupić samochód i paliwo, kontaktowanie się z klientami wymaga posiadania telefonu i opłacania abonamentu, prowadzenie firmowej witryny internetowej lub korzystanie z księgowości internetowej upoważnia do zakupu firmowego komputera, a jeśli ktoś interesuje się dziedziną, w której prowadzi działalność (a tak zazwyczaj przecież jest), to w koszty firmy wpisać może nawet literaturę i czasopisma branżowe, które i tak się nabywa z racji zainteresowań.


Koszty i wady

Samo zakładanie firmy jest zupełnie darmowe (dot. działalności gospodarczej, nie spółek). 

Regularne koszty generuje przede wszystkim ZUS. Dla wielu jest to główna przeszkoda, chociaż wydaje się niesłuszna. Są to koszty nominalne, ale nie rzeczywiście dodatkowe, bowiem każda osoba w jakikolwiek sposób pracująca ma zawsze do czynienia z ZUS-em. Każdy odprowadza składki, z taką jedynie różnicą, że przedsiębiorca czyni to samodzielnie, a za pracowników robi to ich pracodawca (co dla niego jest tak samo kosztem pracy, jak wypłacane wynagrodzenie, o którym tylko myśli pracownik).

Ponadto składki odprowadza się tylko raz. Jeśli jest się zatrudnionym, a rozpoczyna się działalność gospodarczą, to należy już wówczas opłacić w ZUS-ie jedynie ubezpieczenie zdrowotne w wysokości około 280 zł miesięcznie. Jeśli Twoja firma będzie jedynym źródłem utrzymania, to ZUS zażąda kwoty około 1090 zł każdego miesiąca, ale jeśli jest to Twoja pierwsza firma (lub nie prowadziło sie własnej działalności przez ostatnie 5 lat) to przez całe dwa lata możesz korzystać z preferencyjnej stawi ubezpieczeń społecznych – około 440 zł miesięcznie.

Jeszcze jedno o płaceniu składek do ZUS - mało kto wie, że składki ZUS zmniejszają podatek dochodowy, bowiem zalicza się je do kosztów prowadzenia działalności. Jest to bardziej skomplikowany temat, które części składowe tej składki w jakim stopniu to robią, lecz generalnie podatek dochodowy się mniejsza - tak, że przy preferencyjnej stawce, przez dwa pierwsze lata ZUS kosztuje właściwie nie 440, lecz jedynie około 170 zł miesięcznie! Bo o resztę wysokości składki pomniejszony zostaje podatek dochodowy.


Prowadzenie księgowości również może być tanie. Przy polecanej przeze mnie księgowości internetowej są to kwoty w okolicach 30-40 zł miesięcznie.

Reszta to już tylko inwestycje związane z wykonywaniem konkretnej działalności.

Jeśli zaś chodzi o psychologiczne aspekty prowadzenia własnej firmy, to niektórzy wymieniają: niepewność, niestabilność oraz inne słowa zaczynające się na „nie” - co wywołuje we mnie skojarzenie również na „nie”, a mianowicie nieprawda. Jeśli mowa o niepewności i niestabilności, to chyba tylko w wielkich państwowych zakładach pracy można liczyć na pomoc związków zawodowych w razie zwolnień i to też nie zawsze – a poza takimi wyjątkami pracę często traci się z miesiąca na miesiąc.

Oczywiście, jeśli komuś dobrze jest ze swoim pracodawcą, jeśli ten zapewnia mu nie tylko wysoką pensję, lecz również opłaca telefon, daje samochód i obsypuje bonami na święta... – to co taka osoba robi na portalu Mala-Firma.pl? :)

 

Kliknij, aby dowiedzieć się jak założyć firmę "krok po kroku".

 

wFirma - księgowość internetowa
Banner reklamujący pakiet Księgowość i Fakturowanie

 


Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna