Prowadzenie działalności gospodarczej jest z wielu względów bardzo wygodną formą życia zawodowego. Poniżej wykaz potencjalnych korzyści i wad posiadania własnej małej firmy.

Korzyści, przychody i inne zalety

Na początek psychologia: brak szefa, który wie wszystko najlepiej, chociaż o wielu rzeczach nie ma pojęcia. Ponadto: samodzielny przedsiębiorca samemu ustala cele, czas pracy, zakres działalności, kontroluje własny dochód odpowiednio ograniczając inwestycje, wyznacza sobie samemu "urlop" w dogodnym terminie itp.

Druga sprawa, to wysokość zarobków. Wiadomo, że nikt Ci ich nie zagwarantuje, ale statystycznie - jak dowodzi badanie przeprowadzone przez NBP - gospodarstwa domowe przedsiębiorców gromadzą dużo większy majątek, niż osób zatrudnionych na etacie. Ponadto, prowadząc firmę można nie tylko więcej zarobić, ale także wiele zaoszczędzić. Od przychodów odlicza się rozmaite wydatki, jak chociażby zakup i eksploatację samochodu firmowego, kupno różnych sprzętów i narzędzi, a to chociażby komputer, oprogramowanie, aparat fotograficzny – to wszystko obciąża przychody, przez co zmniejsza się kwota podatku dochodowego. Jeśli zaś o niego chodzi, to istnieje opcja wyboru opodatkowania liniowego, co opłaca się przy wyższych dochodach, bo nie wpada się w drugi próg podatkowy. Zaś odliczanie VAT-u zmniejsza realne koszty określonych zakupów i usług (np. rozmów telefonicznych, paliwa itp.).

Przykłady:
Karta telefoniczna prepaid o wartości 100 zł kosztuje przedsiębiorcę około 70 zł,
Nowy komputer w cenie 3000 zł to właściwie wydatek rzędu około 2200 zł.

Jak to się dzieje:
(Kwota PLN – 23% VAT) – 12% podatku dochodowego = realny koszt przedsiębiorcy.

Dlaczego:
Jeśli jesteś płatnikiem VAT, to otrzymujesz od swoich klientów kwoty powiększone o ten podatek. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest jego odprowadzenie do Urzędu Skarbowego. Jeśli jednak samemu w tym czasie zakupi się coś z VAT-em, to podatek od tego zakupu pomniejsza VAT należny Urzędowi Skarbowemu (mówiąc obrazowo: ponieważ właśnie przekazało się go innemu przedsiębiorcy, który odprowadzi go do urzędu). Następnie zaś wydatek wpisuje się w koszty działalności firmy, co obniża kwotę podatku dochodowego, płaconego – jak nazwa wskazuje – od dochodu, a nie od przychodów (dochody = przychody - wydatki). Wydatkami zmniejsza się podatek dochodowy. Muszą to być jednak zawsze wydatki związane z działalnością firmy, jednak ich zakres w praktyce jest dosyć szeroki, bo jeśli dojeżdża się do klienta, to trzeba zakupić samochód i paliwo, kontaktowanie się z klientami wymaga posiadania telefonu i opłacania abonamentu, prowadzenie firmowej witryny internetowej upoważnia do zakupu firmowego komputera, a jeśli ktoś interesuje się dziedziną, w której prowadzi działalność (a tak zazwyczaj przecież jest), to w koszty firmy wpisać może nawet literaturę i czasopisma branżowe, które i tak się nabywa z racji zainteresowań.

 

Koszty w ujęciu realnym

Pamiętaj, że zakładanie firmy jest zupełnie darmowe. Jeśli po jej założeniu otrzymasz jakieś "wezwanie do opłacenia wpisu do rejestru przedsiębiorców" to jest to próba wyłudzenia, co możesz zignorować lub - jeszcze lepiej - zgłosić na Policję. Nie istnieją żadne tego rodzaju obowiązkowe opłaty.

Regularne koszty generuje przede wszystkim ZUS. Jednak zanim zaczniesz płacić pełną składkę, to przez 2,5 roku zobowiązanie to jest dużo mniejsze. Najpierw dzięki tzw. uldze na start, która ogranicza Twoje zobowiązanie przez pierwsze 6 miesięcy ogranicza się wyłącznie do składki zdrowotnej, a następnie przez 2 lata opłacania tzw. małego ZUS-u, w którym wysokość składek społecznych nie sięga nawet 1/4 pełnego wymiaru. Ponadto mało kto pamięta, że składki społeczne ZUS zmniejszają podatek dochodowy, bowiem zalicza się je do kosztów prowadzenia działalności. Dlatego mimo dużych kwot przelewów, koszt realny jest dużo niższy. Poznaj szczegóły w tekście o opłacaniu ZUS-u.

Prowadzenie księgowości również może być tanie. Przy polecanej przeze mnie księgowości internetowej są to kwoty w okolicach 30-40 zł miesięcznie. To rozwiązuje również kwestie generowania i wysyłania przez internet elektronicznych deklaracji związanych z podatkiem VAT (w tym słynne Jednolite Pliki Kontrolne) i to bez posiadania własnego podpisu elektronicznego. 

Reszta to już tylko inwestycje związane z wykonywaniem konkretnej działalności. 

Nie możesz się zdecydować?

Skorzystaj z możliwości poprowadzenia działalności nierejestrowanej. Jeśli spełniasz wszystkie warunki, to możesz wystartować ze swoim pomysłem bez formalności i składek do ZUS - dopóki Twoje przychody nie przekroczą 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Interesujące? Dowiedz się więcej o działalności nierejestrowanej.


Kliknij, aby dowiedzieć się
jak założyć firmę "krok po kroku".


Firmino

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.