Porady

O czym musisz pamiętać, gdy już założysz firmę

Przedsiębiorca tak samo jak każdy inny od czasu do czasu mierzy się z uporczywym katarem, anginą, która kładzie do łóżka, czy z innymi mniej bądź bardziej poważnymi chorobami. W efekcie powstaje pytanie: czy należy mi się wypłata zasiłku za okres choroby? I tak, i nie… bo to uzależnione jest od tego, czy opłacasz dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Jeśli jej nie płacisz, to L4 nic nie zmienia w Twojej sytuacji, ZUS nie wypłaci świadczenia za okres choroby. Nie zapłaci też za opiekę nad chorym dzieckiem bądź innym członkiem rodziny, który tej opieki potrzebuje.

Podatnik VAT może mieć status: czynnego bądź też zwolnionego. Czy trzeba sprawdzać status kontrahenta? To pytanie zadają sobie szczególnie młodzi przedsiębiorcy. A odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jeśli zdecydujesz się na program do księgowości online, to on zrobi to za Ciebie. Dzięki temu nie poświęcasz czasu na sprawdzanie kontrahenta.

Przygotowanie do prowadzenia działalności często poprzedzone jest różnymi wydatkami. Mogą to być nakłady finansowe związane z poradami prawnymi, księgowymi, stworzenie strony internetowej czy przygotowaniem biura do działalności. Zanim więc firma zostanie zarejestrowana, musisz ponieść koszty. Powstaje wtedy pytanie, czy takie wydatki można później wliczyć w koszty uzyskania przychodów? Można. Natomiast pod pewnymi warunkami.

Zaliczka i zadatek to dwie istotne formy prawne, które co prawda mają cechę wspólną, którą jest ich przeznaczenie, lecz w żaden sposób nie można obu tych pojęć traktować zamiennie, co często się zdarza. Dlatego warto poznać ich dokładne definicje, podobieństwa i różnice tak, by zawierając umowę zastosować właściwą formę i nie obawiać się przykrych konsekwencji.

Nowym przepisom zawsze towarzyszą wątpliwości. Tymczasem – mimo górnolotnych zapowiedzi – w praktyce zmienia się niewiele. Split payment, czyli płatność podzielona wchodzi w życie 1 lipca 2018 r. Zobacz co dokładnie się zmieni i co to oznacza dla Ciebie.

Od 25 maja 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dot. ochrony danych osobowych. Muszą się do nich dostosować wszyscy przedsiębiorcy w Europie. Podczas gdy media jedynie straszą wielkimi karami, postanowiłem nakreślić, co właściwie nowe obowiązki oznaczają dla drobnych przedsiębiorców.

Działalność gospodarcza jest ściśle powiązana z osobą przedsiębiorcy. Majątek firmy należy do niego, a za firmowe zobowiązania odpowiada osobiście. W chwili śmierci wszystkie umowy tracą ważność. Jak sprawić, aby tak się nie stało i Twoja firma trwała dalej?

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i usprawnienie pracy administracji w zakresie kontroli skarbowych i prowadzonych postępowań podatkowych. Od lipca 2016 roku do jego składania zobowiązane są duże firmy. W 2017 obowiązek spadł również na małe firmy. Od początku 2018 r. JPK wysyła każdy przedsiębiorca.

Jak uniknąć kary gdy, gdy zapomni się wysłać dokument podatkowy lub opłacić podatek na czas. Jeśli urząd nie zdążył jeszcze wszcząć postępowania w tej sprawie, to jest na to skuteczny sposób! Warto go znać i stosować w potrzebie.

Nawet małe firmy rzadko kiedy ograniczają swoją działalność tylko do rynku lokalnego. Działalność wielu przedsiębiorstw wiąże się z wyjazdami służbowymi. Właściwe ich dokumentowanie i rozliczanie może przynieść firmie znaczne oszczędności.

Każdy przedsiębiorca odtwarzający publicznie muzykę zobligowany jest do płacenia tantiem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi. Można uwolnić się od tego obowiązku, jeśli udowodni się, że obecność muzyki nie ma wpływu na osiągany zysk – jednak w praktyce bywa to trudne. Inny sposób to korzystanie z nagrań, do których te organizacje nie mają praw.

W wielu firmach wykorzystuje się samochody. Mogą być to całe floty, a w przypadku jednoosobowych firm – pojedyncze auta. Ich użytkowanie wiąże się z kosztami, które w dużej mierze można zaliczyć w poczet  kosztów prowadzenia działalności.

Środki trwałe w firmie podlegają amortyzacji. Amortyzacja jest natomiast kosztem podatkowym, co oznacza, że obniża podatek płacony przez przedsiębiorcę. Ważne jest więc, by poznać najważniejsze zasady dotyczące obliczania i księgowania amortyzacji.

Często zdarza się, że prawo nie jest w odpowiednim czasie dostosowywane do nowych technologii i rozwiązań, jakie pojawiają się na rynku. Ustawodawcy zdążyli już jednak wprowadzić kilka przepisów regulujących działalność biznesową w Internecie.

Zdarzają się takie momenty w prowadzeniu działalności, w trakcie których przedsiębiorca wie, że przez pewien okres jego firma nie będzie generowała przychodów. W takich sytuacjach można czasowo zawiesić działalność gospodarczą.

Działalność biznesowa często wychodzi poza rynek lokalny i zaczyna obejmować terytorium całego kraju, a nawet przekracza granice. VAT jest podatkiem znanym i stosowanym we wszystkich cywilizowanych krajach, więc przy transakcjach zagranicznych również należy się z niego rozliczać. 

Wiele działalności opiera się na kontaktach z kontrahentami i podpisywaniu wielu umów. Niestety zdarza się, że przedsiębiorca trafia na klienta czy potencjalnego partnera biznesowego, który okazuje się nieuczciwy. Dziś podpowiemy, na co zwrócić uwagę, by nie wpaść w sidła oszustów.

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.