Podatnik VAT może mieć status: czynnego bądź też zwolnionego. Czy trzeba sprawdzać status kontrahenta? To pytanie zadają sobie szczególnie młodzi przedsiębiorcy. A odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo jeśli zdecydujesz się na program do księgowości online, to on zrobi to za Ciebie. Dzięki temu nie poświęcasz czasu na sprawdzanie kontrahenta.

Natomiast jeśli nie korzystasz z programu, który ma taką funkcję, koniecznie musisz sprawdzić, czy człowiek, z którym zamierzasz wejść w relacje biznesowe, ma status czynnego płatnika VAT. W tym celu wystarczy zajrzeć we właściwy rejestr, w zależności od tego, czy kontrahent jest z Polski, czy z kraju UE.

Dlaczego konieczne jest sprawdzanie kontrahentów?

W bardzo dużym skrócie mówiąc, weryfikacja, czy kontrahent jest na białej liście podatników VAT, to omijanie sporych problemów. Po pierwsze, jeśli pieniądze pójdą na inny rachunek niż ten, który jest ujęty na białej liście, ponosisz ryzyko solidarnej odpowiedzialności wraz z kontrahentem za zaległe podatki, gdy on nie ureguluje VAT-u. Po drugie, tracisz możliwość zaliczenia przelanej kwoty (całości bądź części) do kosztów.

Dlatego jeśli wchodzisz w nową współpracę, koniecznie sprawdź, czy nowy kontrahent znajduje się wśród czynnych podatników VAT!

Kontrahenci z Polski

Status kontrahenta sprawdzisz na kilka sposobów. Najprościej i najszybciej elektronicznie. Wejdź na wyszukiwarkę podatników VAT Ministerstwa Finansów. Zaznacz, za pomocą jakiego kryterium chcesz wyszukać firmę: konto, NIP, REGON, nazwa. Uzupełnij pole i gotowe. Jeśli podasz imię i nazwisko przedsiębiorcy bądź popularną nazwę, to pojawi się pewnie kilka opcji. Wybierz właściwą i kliknij zobacz. Wyświetli się cały szereg informacji o przedsiębiorcy w tym jego status.

Inną i jeszcze szybszą opcją jest specjalna funkcja w programie do faktur, jaką zapewnia księgowość online. To ona sprawdza kontrahenta. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, dlatego, że nie musisz o tym pamiętać! Funkcja automatycznego sprawdzania statusu podatnika po NIP-ie to bezpieczeństwo przy każdej transakcji i bardzo duża wygoda.

Kontrahenci z zagranicy

Nie tylko w przypadku polskich kontrahentów musisz sprawdzić status podatnika VAT, lecz również zagranicznego. Zrobisz to również elektronicznie. Wejdź na wyszukiwarkę VIES Komisji Europejskiej. Uzupełnij dane kontrahenta i gotowe, możesz sprawdzić jego status.

Podobnie działaj przy opłacaniu faktur. Gdy otrzymasz fakturę za usługi/towary od kontrahenta, nim wyślesz przelew, koniecznie zawsze zerknij, czy konto się nie zmieniło. Przy nowych kontrahentach, czy jest na białej liście płatników VAT. Drobne rzeczy, a jednak bardzo ważne, mają istotny wpływ na powodzenie w biznesie.


Firmino

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.