Jak uniknąć kary gdy, gdy zapomni się wysłać dokument podatkowy lub opłacić podatek na czas. Jeśli urząd nie zdążył jeszcze wszcząć postępowania w tej sprawie, to jest na to skuteczny sposób! Warto go znać i stosować w potrzebie.

Codzienność przedsiębiorcy to nagromadzenie obowiązków, terminów i wielu zadań do wykonania. Wśród nich niemałą rolę odgrywają zobowiązania podatkowe. Polegają one nie tylko na opłacaniu podatków w odpowiednim dniu miesiąca, ale także na terminowym przesyłaniu odpowiednich deklaracji (np. JPK_V7). Może zdarzyć się, że w wyniku różnych okoliczności, zapomnimy złożyć dokumenty czy opłacić podatek w terminie.

Opóźnienie w złożeniu deklaracji czy opłaceniu podatków uznawane są za wykroczenia i często wykrywane przez urzędników nie tylko podczas kontroli, ale także w ramach normalnego funkcjonowania Urzędów Skarbowych. Wykrycie tego rodzaju wykroczenia wiąże się z grzywną, koniecznością zapłacenia podatku z odsetkami oraz dostarcza niepotrzebnych problemów (np. wezwanie do osobistego wstawienia się w urzędzie). 

Jak przedsiębiorca może uchronić się przed nieprzyjemnościami, gdy zauważy, że spóźnił się z wpłaceniem podatku lub złożeniem deklaracji? Ustawodawca przewidział rozwiązanie w postaci regulowanego w art. 16. Kodeksu karnego skarbowego dokumentu zwanego czynnym żalem. Uwaga! Czynny żal należy złożyć jak najszybciej po zorientowaniu się o popełnionym niedopatrzeniu.

Złożenie dokumentu czynnego żalu możliwe jest po spełnieniu określonych warunków:

  • należy dostarczyć go do urzędu przed otrzymaniem wezwania w sprawie, której dotyczy (czyli zanim urząd dostrzeże niedopatrzenie ze strony podatnika);
  • musi mieć formę pisemną i obejmować wszystkie elementy niezbędne dla tej formy;
  • wiąże się z niezwłocznym opłaceniem zaległych podatków czy opłat z odsetkami i złożeniem spóźnionych deklaracji.

W czynnym żalu należy wskazać wyraźnie, kto wnosi zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego oraz opisać, jaki jest charakter tego czynu. Dokument powinien zawierać również informację, czy czyn został już naprawiony, a jeśli nie, w jakim terminie się tak stanie. Istotnym warunkiem formalnym jest również wskazanie, czy w popełnieniu niedozwolonego czynu współpracowało się z kimś, a jeśli tak, to z kim.

Wzór czynnego żalu odnajdziesz w dziale z plikami do pobrania.


Firmino

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.