Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) ma na celu uszczelnienie systemu podatkowego i usprawnienie pracy administracji w zakresie kontroli skarbowych i prowadzonych postępowań podatkowych. Od lipca 2016 roku do jego składania zobowiązane są duże firmy. W 2017 obowiązek spadł również na małe firmy. Od początku 2018 r. JPK wysyła każdy przedsiębiorca.

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny to dokument elektroniczny (plik komputerowy), zawierający dane księgowe firmy. Są one uporządkowane w określonej przez organy podatkowe strukturze. Jednolite Pliki Kontrolne mogą przyjmować różne formy (różne struktury), w zależności od ewidencji, której dotyczą:

  • JPK_V7 to plik uwzględniający ewidencję sprzedaży i zakupów VAT,
  • JPK_KR oznacza księgi rachunkowe (tylko przy pełnej księgowości),
  • JPK_PKPIR dotyczy podatkowej księgi przychodów i rozchodów,
  • JPK_FA to faktury sprzedaży VAT,
  • JPK_MAG to magazyn,
  • JPK_WB określa wyciąg bankowy (generują i wysyłają go banki).

Wysyłka co miesiąc

Co bardzo ważne, co miesiąc wysyłamy jedynie JPK_V7. Dokumenty dotyczące innych ewidencji (czyli Jednolite Pliki Kontrolne inne niż JPK_V7) należy przechowywać w formie elektronicznej, ale nie jest wymagane ich regularne przesyłanie do urzędu. Ich przekazanie będzie konieczne tylko w przypadku kontroli skarbowej lub prowadzenia przez urzędników czynności sprawdzających. Można je wtedy przekazać na dowolnym nośniku danych, np. na płycie CD lub USB.

JPK tylko elektronicznie

Jednolity Plik Kontrolny to dokument elektroniczny, co oznacza, że nie składa się go w formie papierowej. Jego złożenie odbywa się poprzez dedykowany system online. Podobnie jak e-deklaracje – do potwierdzenia złożenia dokumentu może być więc konieczne potwierdzenie podpisem elektronicznym.

Jak wysłać JPK? To proste!

Niektórych przedsiębiorców przeraża konieczność przygotowywania i przesyłanie tego typu dokumentów. Jednak nie ma się czego bać ponieważ dobre serwisy księgowości internetowej (polecam Firmino) umożliwiają użytkownikom przesyłanie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pliki podpisuje się Profilem Zaufanym lub - za dopłatą - korzysta się z podpisów elektronicznych księgowych, którzy tam pracują.

Dokument jest przygotowywany przez program i składany w urzędzie po wykonaniu praktycznie jednego dodatkowego kliknięcia. W praktyce więc – wbrew powszechnemu narzekaniu – otrzymujemy naprawdę wygody sposób "komunikowania się" z Urzędem Skarbowym.


Firmino

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.