Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Część banków oferuje rejestrację działalności i otwarcie rachunku firmowego za pomocą jednego wniosku. To szybkie i proste rozwiązanie. Pozostaje tylko kwestia: które konto firmowe wybrać?

Bądź sprytny przed podpisaniem umowy i przestudiuj nie tylko koszty prowadzenia rachunku, ale też inne elementy oferty banku!

1. Bliskość oddziału/wrzutni

Bliskość oddziału lub wrzutni ma znaczenie dla biznesów, które oparte są na handlu i częstych wpłatach i wypłatach pieniędzy do banku. Wrzutnia to takie specjalne urządzenie umożliwiające wpłaty gotówki, która działa 24/7. Nie blokuje Twojego biznesu przez stratę czasu na stanie w kolejce. Na przykład w PKO Banku Polskim, pieniądze wkłada się do wrzutni w specjalnej kopercie. Cały proces przebiega szybko, a wpłata może być widoczna na rachunku nawet w pół godziny.

2. Rekomendacja księgowej

Dobra księgowa jest nieocenioną wartością dla każdej firmy. Dlatego warto zapytać ją o doświadczenia z różnymi bankami, by w przyszłości np. eksport plików do programów księgowych nie sprawiał problemów i nie generował stresu. Księgowe rozwiewają wątpliwości nie tylko w obszarze podatków, ale orientują się też które rachunki cieszą się popularnością wśród przedsiębiorców, a z których banków klienci nie są zadowoleni.

3. Intuicyjna bankowość elektroniczna i aplikacja

Czy wyobrażasz sobie, że po zalogowaniu do bankowości elektronicznej, zastanawiasz się jak wykonać przelew, wnioskować o kredyt bądź założyć rachunek pomocniczy? Intuicyjna i niezawodna bankowość elektroniczna pomaga w biznesie. Podobnie jak aplikacja, dzięki której zapłacisz kontrahentowi po wyjściu z biura, będąc w dowolnym miejscu. Sprawdzisz płatności od klientów, saldo, historię i zapłacisz BLIKIEM.

Funkcjonalność i przydatność aplikacji zależy od banku. Dlatego, jeśli wiele spraw załatwiasz za pomocą smartfona, to przydatne przy wyborze konta dla firmy są opinie użytkowników o aplikacjach różnych banków. Małe firmy zwykle korzystają z tym samych aplikacji, co klienci indywidualni, dlatego z łatwością poznasz jasne i ciemne strony każdej aplikacji, bo opinii nie brakuje.

Zwróć również uwagę na liczbę pobrań z oficjalnych sklepów z aplikacjami oraz na ogólną ocenę użytkowników.

4. Niezawodny doradca

Telefon do człowieka, który czuje świat finansów i w prosty sposób potrafi wytłumaczyć różnicę pomiędzy faktoringiem cichym a jawnym albo leasingiem finansowym a operacyjnym, to nieocenione wsparcie. Warto zatem zwrócić uwagę na możliwość korzystania ze wsparcia doradców.

5. Wieloosobowy dostęp do bankowości elektronicznej

To ważna usługa, gdy zamierzasz oddelegować część obowiązków finansowych innej osobie bądź też ze wspólnikiem otwierasz spółkę i każdy będzie zatwierdzał przelewy. Wieloosobowy dostęp umożliwia nadawanie uprawnień poszczególnym osobom w firmie.

Na przykładzie PKO Banku Polskiego, wieloosobowy dostęp do bankowości internetowej umożliwia dodawanie osób uprawnionych do operacji na koncie online, akceptowanie przelewów, składanie wniosków. Każdy z firmy może mieć inny zakres uprawnień.

6. Oferta dla firm

Wybierając rachunek dla firmy, sprawdź pełną ofertę dla firm: konta walutowe, kredyty, leasing, faktoring, kantor online. Im szersza oferta, tym większe prawdopodobieństwo, że bez wychodzenia z biura załatwisz różne formalności i sprawy związane z finansami, dzwoniąc do doradcy banku, bądź też składając wniosek online.

7. Kantor internetowy bez rachunku walutowego

Jak kupować za granicą i uniknąć wysokich opłat za przewalutowanie? Odpowiedzią jest kantor internetowy. Co więcej niektóre banki umożliwiają wysyłanie i odbieranie przelewów po korzystnym kursie nawet bez konta walutowego. Jak działa tego typu usługa? Na przykładzie iPKO dealera – kantor internetowy dla firm jest zintegrowany z bankowością i zanim przelew zostanie zaksięgowany lub wysłany możesz wymienić walutę po atrakcyjnym kursie.

8. Konta w innych państwach otwarte w Polsce

Pierwsza, największa polska platforma sprzedaży internetowej, czyli dobrze wszystkim Polakom znane Allegro jest już w Czechach. Z kolei wielu przedsiębiorców sprzedających poprzez serwis Amazon otwierają konta w Niemczech. Firma może potrzebować też konta za granicą, bo startuje w przetargu lub np. planuje wynająć magazyn lub powierzchnię w galerii handlowej. Może się okazać, że konkretny bank czy grupa działająca w Polsce może być w takich sytuacjach bardziej wspierająca od innych. Na przykład w PKO Banku Polskim, nie wyjeżdżając z Polski, otworzysz rachunek w Czechach, Niemczech i Słowacji (bank ma tam lokalne oddziały), a logując się do jednego internetowego masz dostęp do wszystkich rachunków. Warto pamiętać, że rachunek w Niemczech i Słowacji otwiera firmę na strefę euro. Dzięki temu pieniądze przelane np. na niemiecki rachunek, po minucie mogą być na polskim koncie, bo wszystko odbywa się w ramach jednego serwisu.

9. Promocje

Dzięki promocjom opłaty bankowe mogą być niższe w pierwszym okresie od otwarcia rachunku. Są też promocje z dodatkowymi benefitami, np. w PKO Banku Polskim do 31 maja firma może uzyskać zwrot 20% wydatków zrealizowanych kartą na stacji benzynowej lub stacji ładowania pojazdów (maksymalnie 200 zł miesięcznie). Warto więc sprawdzić, czy akurat w przypadku naszej firmy, spełnienie warunków promocyjnych będzie realne do osiągnięcia.

10. Wyjście poza schematyczne myślenie

Wiele osób przy wyborze rachunku firmowego pierwsze kroki kieruje do banku, w którym ma swoje konto indywidualne. Nie ma w tym nic złego, natomiast warto rozejrzeć się również w innych bankach. Bo może się okazać, że znajdziesz ofertę, która będzie szyta na miarę Twoich potrzeb i firmy! A rozwój firmy nabierze realnych kształtów.

News, czyli aktualności ze świata małego biznesu:

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.