fbpx

Konstytucja dla biznesu, czyli szereg udogodnień i ułatwień dla przedsiębiorców przygotowywanych przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego trafia wreszcie na obrady rządu. Oznacza to, że zmiany, na które czeka świat biznesu, mogą już niedługo być wprowadzone w życie.

Celem wprowadzenia Konstytucji dla Biznesu jest ułatwienie przedsiębiorcom, szczególnie tym należącym do grupy mikro, małych i średnich prowadzenia przez nich działań biznesowych. Wspomniane Prawo przedsiębiorców ma opierać się na zasadzie „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”, wolności działalności gospodarczej i domniemaniu uczciwości właściciela firmy.

 

Konstytucja dla biznesu obejmuje 5 głównych obszarów:

  • projekt Prawa przedsiębiorców i ustaw mu towarzyszących oraz wprowadzających je w życie,
  • ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
  • ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
  • przepisów związanych z uczestnictwem przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym w Polsce,
  • innych ustaw dotyczących działalności gospodarczej.

Konstytucja dla Biznesu to również wprowadzenie działalności nierejestrowej dla najmniejszych podmiotów (o miesięcznych przychodach do 50 proc. wynagrodzenia minimalnego) oraz ulgi na start biznesu, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od rejestracji firmy.

Przedsiębiorcy oczekują również na zapowiadane wprowadzenie instytucji Rzecznika MŚP. Rolą tego organu będzie interweniowanie w sprawach, w których naruszane są prawa właścicieli małych i średnich firm.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.