Advertisement

Nowela Ordynacji podatkowej czeka już tylko na podpis Prezydenta. W jej ramach zostanie wprowadzona m.in. możliwość uzyskania z fiskusa zaświadczenia z informacjami o kontrahencie. Wydanie takiego dokumentu przez urząd skarbowy będzie podlegało opłacie w wysokości 17 zł.

Celem wprowadzania zmian w Ordynacji podatkowej jest przede wszystkim ochrona podatników przed działaniami nieuczciwych kontrahentów. Jednym z narzędzi, które mają pomóc w jego realizacji ma być wyłączenie stosowania tajemnicy skarbowej do udostępniania firmom niektórych informacji o ich partnerach biznesowych.

 

Po wejściu noweli w życie, właściciel firmy będzie mógł uzyskać z urzędu skarbowego zaświadczenie o wiarygodności kontrahenta z informacjami obejmującymi trzy obszary. Będą one dotyczyć złożenia lub niezłożenia przez danego przedsiębiorcę wymaganej deklaracji czy innego dokumentu w obowiązującym go terminie, ujęcia lub nieujęcia w tym dokumencie czynności, do których był zobowiązany oraz jako trzeci obszar – informacji o zaleganiu lub niezaleganiu w podatkach.

Zaświadczenie o sytuacji podatkowej kontrahenta będzie można otrzymać jedynie gdy przedsiębiorca jest już z nim powiązany biznesowo. Oznacza to, że nie dotyczy przyszłych stron transakcji finansowych mających na celu wymianę towarów lub usług, a tych, z którymi wiąże nas już jakakolwiek przeszłość.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.