Advertisement

W maju założono 31 tysięcy nowych jednoosobowych działalności gospodarczych, a w czerwcu 29,3 tysiące. Tymczasem jeszcze w kwietniu założono 28,1 tysięcy firm, a marcu – 25,9 tysięcy. Wzrost nowych przedsiębiorstw zakładanych poprzez wpis w CEDIG może być wynikiem wprowadzenia ulgi na start.

Od 30 kwietnia 2018 przedsiębiorcy mają przez pierwsze pół roku działalności możliwość niepłacenia składki społecznej. Muszą opłacać tylko składkę zdrowotną.

Ulga na start

Sześć miesięcy ulgi w płaceniu składek liczy się w pełnych miesiącach, od dnia rozpoczęcia działalności. Jeśli działalność zakłada się 1. dnia miesiąca, to ulga przysługuje przez pół roku licząc już ten miesiąc, w którym dokonano wpisu. Jeśli zaś wpisu do CEDIG dokona się w środku miesiąca, to ten miesiąc nie liczy się do ulgi, ale dopiero od następnego zaczyna się półroczny okres ulgi. W tym czasie przedsiębiorca nie musi płacić składki społecznej, a jedynie zdrowotną – w 2018 roku wynosiła ona 319,94 złote. Z ulgi można skorzystać w przypadku, gdy zakłada się pierwszy raz firmę lub ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od zakończenia poprzedniej działalności gospodarczej lub jej zawieszenia. Ulga nie przysługuje przedsiębiorcom, którzy będą wykonywać usługi na rzecz pracodawcy, u którego byli zatrudnieni w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.