Advertisement

Już w tym miesiącu do Sejmu trafi ustawa antyzatorowa, której projekt został przyjęty przez rząd 14 maja. Jeśli zostanie przegłosowana, to w życie wejdzie od nowego roku.

Ustawa zawiera wiele poprawek przepisów, które mają udrożnić ściąganie należności od przedsiębiorców. Jedna z nich dotyczy możliwości pomniejszania podatku o kwotę długu.

Ustawa antyzatorowa: najważniejsze zmiany

Ustawa antyzatorowa to pomysł Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który ma na celu walkę z problemem zatorów płatniczych. Według badań nawet 8 na 10 przedsiębiorców ma problemy z regularnym otrzymaniem płatności. Rząd chce ułatwić proces ściągania należności i wspomóc firmy doświadczające zatorów płatniczych. Szereg poprawek z ustawy obejmuje m.in. skrócenie terminów zapłaty od podmiotów publicznych do 30 dni, a od firm do 60 dni, obowiązek raportowania do ministerstwa terminów regulowania przelewów przez największe firmy oraz upoważnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania ogromnych przedsiębiorstw, które regularnie powodują zatory płatnicze.

Ponadto w ustawie przewidziana jest ulga w PIT i CIT dla firm z zatorami. Jeśli wierzyciel nie otrzyma przelewu w ciągu 90 dni od terminu zapłaty określonego w umowie, to będzie miał prawo do pomniejszenia podstawy opodatkowania PIT o kwotę należności. Z kolei dłużnik będzie miał obowiązek podwyższania podstawy o kwotę, której nie uiścił, czyli zapłaci wyższy podatek.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.