fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Przedsiębiorcy mają być lepiej chronieni

Planowane zmiany mają zapewnić większą ochronę przedsiębiorców przed urzędnikami.

 

Budynek Rady MinistrówJak dokładnie będą wyglądały zmiany, tego jeszcze nie wiemy. Wiadomo jednak, że te nastąpią, bo rządzący widzą taką potrzebę. W wykazie prac legislacyjnych znalazł się punkt dot. ucywilizowania kontroli firm i zasad ich karania. Plan pracy nad tą kwestią zatwierdziła Rada Ministrów.

Przedsiębiorcy wielokrotnie skarżyli się na nie do końca uregulowane zasady karania przedsiębiorców za wykroczenia lub błędy wykazane podczas kontroli. Przede wszystkim, obecnie urzędnicy mają ogromną swobodę w określaniu wysokości kary. Na przykład w Urzędzie Skarbowym można otrzymać mandat w wysokości od 1/10 do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia – rozpiętość wysokości kary jest więc ogromna, a urzędnik może w tym zakresie operować praktycznie zupełnie swobodnie (chociaż trzeba przyznać, że zazwyczaj robią to rozsądnie, mimo braku regulacji). 

Drugą sprawą, którą zajmie się Rząd w tym punkcie będzie zmniejszenie uciążliwości kontroli. Te obecnie mogą następować po sobie z ramienia wielu różnych organów urzędowych. Zasady przeprowadzania kontroli i tak są obecnie już łagodniejsze niż przed latami, jednak mogą być ona nadal sporym obciążeniem dla firmy. Nie wiadomo jeszcze jakie rozwiązania zostaną zastosowane w tej kwestii. Przedsiębiorcy powinni być jednak zadowoleni ze zmian.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.