fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Koniec z przekrętami na pozostawione paragony?

Ministerstwo Finansów przygotował projekt zmian ustawy o podatku od towarów i usług, które mają ukrócić proceder wyłudzania przez przedsiębiorców zwrot podatku VAT na podstawie faktur wystawionych do zebranych paragonów pozostawionych przez klientów.

Wystawianie faktury na podstawie paragonu w późniejszym po zakupie czasie ma być możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie będzie NIP klienta.

Paragon z NIP-em lub faktura od razu

Zwłaszcza w branży budowlanej i na stacjach paliw często zdarza się, że przedsiębiorcy zabierają pozostawione przez klientów paragony, wracają do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktur, a potem domagają się zwrotu VAT-u od Urzędów Skarbowych. Ministerstwo planuje skończyć z wyłudzaniem VAT-u za nie swoje zakupy, wprowadzając ograniczenie, że zwrot VAT-u będzie można uzyskać tylko, jeśli faktura zostanie wystawiona na podstawie paragonu z NIP-em firmy. Albo jeśli faktura zostanie od razu wystawiona przy zakupie. Będzie można uzyskać fakturę w późniejszym czasie, na podstawie paragonu bez NIP-u, ale taka faktura będzie bezużyteczna przy odliczaniu VAT-u.

Podsumowując – jeśli chcesz uzyskać zwrot VAT-u, musisz od razu przy zakupie prosić o fakturę. Tym bardziej, że większość kas fiskalnych nie jest przystosowana do drukowania paragonu z wybranym numerem NIP, zatem opcja powrotu po jakimś czasie do sklepu po fakturę na podstawie paragonu z NIP-em jest realna raczej tylko w teorii. Zmiany mają dotyczyć wszystkich branż i wszystkich transakcji. Ponadto, resort planuje wprowadzenie kar dla podatników, którzy mimo to ujmą w ewidencji paragony bez NIP-u. Będę oni zobowiązani do uiszczenia dodatkowego podatku, nawet w kwocie 100 proc. VAT-u wykazanego na odpowiadającej paragonowi fakturze. Wysokości sankcji będzie ustalać organ podatkowy.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.