fbpx

Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Deklaracje VAT jeszcze do lipca

Ministerstwo Finansów planuje zdjęcie z przedsiębiorców obowiązku składania miesięcznych i kwartalnych deklaracji VAT, ale dopiero od lipca 2019 roku. Wcześniej chce wprowadzić nową Ordynację podatkową oraz znowelizować ustawę o VAT, dlatego nie ma co liczyć na wycofanie deklaracji VAT-u w pierwszej połowie roku.

Aktualnie właściciele firm składają deklaracje VAT oraz wypełniają i wysyłają do Urzędu Skarbowego co miesiąc plik JPK_VAT. Deklaracje także składa się zazwyczaj co miesiąc.

Nadchodzi JPK-VDEK

Ministerstwo Finansów zapowiedziało już jakiś czas temu, że deklaracje VAT znikną. Zamiast wysyłania dwóch plików co miesiąc – deklaracji oraz JPK_VAT, przedsiębiorcy będą musieli wypełniać jedynie jeden plik – JPK_VDEK. To zupełnie nowy dokument, którego struktura jeszcze nie jest znana. MF ogłosiło, że upubliczni ją po nowelizacji ustawy o VAT oraz zakończeniu prac na nową Ordynacją podatkową. Może to nastąpić najwcześniej w lipcu 2019, a niewykluczone, że jeszcze później. JPK_VDEK ma zastąpić deklaracje VAT-27, VAT-7K, VAT-7. Również przestaną być używane wnioski o przyspieszenie terminu zwrotu podatku, czyli VAT-ZZ, VAT-ZT oraz deklaracja VAT-ZD, zawierająca informacje o korekcie. Los VAT-12 się waży – MF nie zdecydował jeszcze, czy JPK_VDEK zastąpi także tę deklarację.

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.