Własna firma?

Wszystko, co musisz wiedzieć.

Jak założyć firmę „krok po kroku”

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy od 2023 roku

Od początku 2023 przedsiębiorcy mają być zobligowani do wysyłania tzw. Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego, który będzie zawierał informacje o świadczeniach ZUS.

Kilka miesięcy później ZUS ma przejąć obowiązek rozliczenia składek pracowników od przedsiębiorców.

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

ZUS chce wprowadzić automatyzację rozliczenia i wypłaty świadczeń oraz przejąć obowiązek rozliczenia składek od przedsiębiorców. W tym celu planowane jest wdrożenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego, pliku na wzór JPK_VAT. Ten plik będzie zawierał informacje o przychodach ubezpieczonych pracowników, a dane do niego mają być pobierane automatycznie. Dzięki wysyłce takiego dokumentu, ZUS będzie mógł przejąć obowiązek rozliczenia składek za przedsiębiorców.

Harmonogram wdrożenia JPU

ZUS planuje wdrożenie JPU już od stycznia 2023 roku, ale nie przejmie od razu obowiązku rozliczenia składek. Wedle harmonogramu jest to planowane na kwiecień 2023, z tym że najpierw ZUS będzie rozliczać składki przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a potem przejmie ten obowiązek od firm zatrudniających pracowników. Dla przedsiębiorstw zatrudniających do 20 osób ubezpieczonych wdrożenie rozliczenia składek przez ZUS planowane jest na listopad 2023, dla firm zatrudniających do 50 pracowników ubezpieczonych – na grudzień 2023. Dopiero od stycznia 2024 roku ZUS zacznie rozliczać składki w firmach zatrudniających powyżej 50 ubezpieczonych pracowników.

 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.