Szacowany koszt nowego rozwiązania skierowanego do mikrofirm, w tym do samozatrudnionych, to ponad 1,7 mld zł. Rządzący chcą, by przedsiębiorcy mogli jeszcze w tym roku odetchnąć od płacenia składek do ZUS-u. Natomiast niestety nie od wszystkich i nie tak długo jak zapowiadano.

W pierwotnej wersji przedsiębiorcy mogliby skorzystać z wakacji od ZUS-u przez 3 miesiące, a w obecnej jedynie przez miesiąc. Z drugiej jednak strony każdy, kto wpisuje się w kategorię mikroprzedsiębiorców i nie świadczy pracy na rzecz byłego pracodawcy, będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań.

Projekt w konsultacjach - zgłoś uwagi

Jeśli masz uwagi co do projektu bądź spostrzeżenia warto się nimi podzielić. Projekt został opracowany przez ZUS i Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Któż jednak lepiej zna sytuację, jak nie sami przedsiębiorcy? Dlatego pisz na adres urlopdlafirm@mrit.gov.p, gdy masz uwagi co do projektu.

Założenia projektu:

  • miesiąc bez składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
  • składki zostaną pokryte z budżetu państwa,
  • w celu skorzystania, należy złożyć wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym planujesz złapać oddech od części składek ZUS,
  • wakacje dotyczą wyłącznie składek, które odprowadzasz za siebie (nie można z nich skorzystać w odniesieniu do zatrudnionych pracowników),
  • wakacje od ZUS-u są dla wszystkich mikroprzedsiębiorców, bez względu na formę rozliczania się z fiskusem (skala, podatek liniowy, ryczał, karta podatkowa),
  • miesiąc wakacyjny nie znosi obowiązku złożenia w ZUS deklaracji rozliczeniowej, w terminie do 20. każdego miesiąca.

Wakacje nie dla byłych pracowników

Z odpoczynku od ZUS-u nie będą mogły skorzystać osoby, które pracują dla byłego szefa, czyli przeszły na samozatrudnienie. Według Ministerstwa taki zabieg ma na celu zniechęcenie pracowników etatowych do przechodzenia na samozatrudnienie, gdy szef nalega.

Od kiedy będzie można skorzystać z wakacji od ZUS-u

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli odetchnąć od ZUS-u. Przepisy mają wejść w życie 1 października 2024 roku. Co oznacza, ze składając wniosek w październiku, pierwszym miesiącem wolnym od części składek do ZUS-u będzie listopad.  Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z nowego rozwiązania będzie mogło skorzystać blisko 2 mln firm.

W okresie miesięcznych wakacji przedsiębiorca może prowadzić firmę bez żadnych zmian, wystawiając faktury i pracując.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.