Faktoring jako narzędzie zarządzania ryzykiem w czasach niepewności gospodarczej

Faktoring to usługa, która systematycznie zyskuje na popularności co jest efektem korzyści osiąganych przez przedsiębiorców. Na czym polega w praktyce? W jaki sposób ułatwia zarządzanie ryzykiem w okresach niepewności gospodarczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule. Na czym polega faktoring? Jak wspomniano we wstępie faktoring to usługa, która systematycznie zyskuje…

faktoring w małej firmie

Faktoring to usługa, która systematycznie zyskuje na popularności co jest efektem korzyści osiąganych przez przedsiębiorców. Na czym polega w praktyce? W jaki sposób ułatwia zarządzanie ryzykiem w okresach niepewności gospodarczej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega faktoring?

Jak wspomniano we wstępie faktoring to usługa, która systematycznie zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Na czym zatem polega? Otóż, jest to forma finansowania zewnętrznego przedsiębiorstw polegająca na tym, że firma faktoringowa (faktor) wykupuje od przedsiębiorcy (faktoranta) faktury z odroczonym terminem płatności wystawione jego kontrahentom. W efekcie przedsiębiorca nie musi dłużej czekać na spłatę należności, a środki uzyskane w ramach faktoringu może przeznaczyć na dowolny cel, co poprawia płynność finansową firmy. Z punktu widzenia kontrahentów istotne jest natomiast to, że faktoring nie wpływa na warunki spłaty należności (w tym także terminy), a jedyną zmianą jest to, że będzie ona spłacana na rzecz firmy faktoringowej. W tym miejscu należy wspomnieć także o tym, że w praktyce istnieją różne formy faktoringu, o czym można przekonać się dzięki ofercie dostępnej pod linkiem: https://pragmago.pl/.

Faktoring a zarządzenie ryzykiem w czasach niepewności gospodarczej

Faktoring to forma finansowania, która może być atrakcyjna dla przedsiębiorców działających w różnych branżach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ułatwia zarządzanie ryzykiem w czasach niepewności gospodarczej. Wynika to z faktu, że uzyskując środki z faktoringu firma nie musi czekać na spłatę należności przez swoich kontrahentów, a co za tym idzie może przeznaczyć je zarówno na pokrycie bieżących kosztów działalności, jak i dalsze inwestycje. Pośrednio faktoring ułatwia także podejmowanie kluczowych decyzji i zarządzanie firmą. Istotne jest również to, że firma korzystająca z faktoringu może zaproponować atrakcyjniejsze warunki współpracy swoim kontrahentom, a co za tym idzie wyróżnić się na tle konkurencji. Przekłada się to na rozwój biznesu, który korzysta na wykorzystaniu efektu skali.

Faktoring – dlaczego warto skorzystać z tej formy finansowania?

Rosnąca popularność faktoringu sprawia, że korzysta z niego coraz więcej firm. Dlaczego warto do nich dołączyć? Przede wszystkim ze względu na liczne zalety tej formy finansowania, wśród których wymienić należy miedzy innymi:

  • możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel, co oznacza, że mogą one zostać spożytkowane zarówno na bieżącą działalność, jak i inwestycje;
  • ograniczenie formalności do minimum, dzięki czemu korzystanie z faktoringu jest naprawdę szybkie oraz wygodne;
  • dostępność, ponieważ z faktoringu mogą korzystać także firmy z niewielkim stażem na rynku. W przypadku innych form finansowania występują w tym kontekście ograniczenia;
  • brak obciążania zdolności kredytowej, dzięki czemu przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu mogą korzystać jednocześnie z kredytów bankowych, np. na inwestycje.

Podsumowując należy stwierdzić, że faktoring może być wykorzystywany jako skuteczne narzędzie do zarządzania ryzykiem finansowym w firmie. Usługa ta ogranicza bowiem ryzyko występowania zatorów płatniczych, a co za tym idzie poprawia płynność finansową firmy.

Podziel się artykułem:

Firma bez księgowego?

Wypróbuj księgowość on-line Firmino

Banner Firmino - księgowość od 29 zł miesięcznie