ERP to wyspecjalizowane oprogramowanie, które służy do zarządzania przedsiębiorstwem w sposób kompleksowy.

Wydawać by się mogło, że inwestycja w ERP jest dedykowana wyłącznie dużym firmom, jednak w rzeczywistości oprogramowanie to przynosi równie duże korzyści także małym przedsiębiorcom. Oto kilka najważniejszych wiadomości, które należy wiedzieć na temat systemów ERP.

System ERP - czym jest i jak działa?

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) to określenie dla wyspecjalizowanego oprogramowania, dzięki któremu można usprawnić zarządzanie wszystkimi zasobami należącymi do naszego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa, które dysponują ERP, znacznie łatwiej mogą zorganizować pracę w poszczególnych działach firmy, takich jak marketing, finanse, księgowość, magazyn, planowanie materiałowe, sprzedaż, zarządzanie kadrami, zaopatrzenie i wiele, wiele innych. 

System ERP cechuje się tym, że w tym przypadku wszyscy pracownicy korzystają z jednej, uniwersalnej bazy danych. Dzięki temu nie ma problemów ze sprawną komunikacją w firmie - pracownicy poszczególnych działów na bieżąco widzą wszystkie zmiany wprowadzane przez kolegów. Właściwa implementacja ERP sprawia, że możliwa jest szybka reakcja na zachodzące zmiany i podejmowanie działań w obliczu sytuacji kryzysowych. Nowoczesne systemy ERP są też wyposażone w wygodny interfejs - wszystkie osoby mogą swobodnie korzystać ze wszystkich ich funkcjonalności. 

Systemy ERP to narzędzia modułowe i w pełni otwarte. Z tego względu implementacja omawianego oprogramowania powinna być wdrażana etapami. Poprzez ERP możliwe jest zintegrowanie wszystkich dotychczas funkcjonujących w firmie systemów oraz instalowanie kolejnych modułów. 

Najpopularniejsze systemy ERP w Polsce

W tej chwili na polskim rynku działa około 50 zróżnicowanych systemów ERP - produkują je uznani na świecie dostawcy jak również polskie firmy. Które z nich cieszą się największą popularnością? 

W czołówce pod tym względzie znajdują się systemy ERP stworzone przez Kinetic, Microsoft Dynamics, Oracle, SAP, Epicor ERP, Unit4 ERP, Impuls EVO, QAD Enterprise czy Comarch CDN XL. Każdy przedsiębiorca decyzję o wyborze konkretnego systemu ERP powinien jednak podjąć indywidualnie uwzględniając oferowane funkcjonalności, wielkość przedsiębiorstwa, cenę i szereg innych czynników. 

Więcej informacji na temat najpopularniejszych systemów ERP w Polsce można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/najpopularniejsze-systemy-erp-w-polsce-czy-popularne-znaczy-lepsze-oraz-na-jaki-system-sie-zdecydowac/

Kiedy warto zainwestować w system ERP?

W chwili obecnej przedsiębiorstwa, które chcą osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym oraz w obliczu rosnących potrzeb klientów, muszą stawiać na automatyzację procesów biznesowych. Jeśli produkcja nie postępuje dynamicznie, a firma nie potrafi szybko reagować na nowe trendy, wówczas jej szanse na wzrost zysków są bardzo niskie.

Aby było to możliwe, należy właśnie zainwestować w system ERP. Dzięki niemu można zwiększyć efektywność prowadzonej działalności gospodarczej i ograniczyć niepotrzebne koszty. Podmioty, które dysponują omawianym oprogramowaniem, mogą na bieżąco kontrolować oraz zarządzać wszystkimi procesami biznesowymi. Pozwala to na trafniejsze podejmowanie trudnych decyzji biznesowych - zarówno na poziomie taktycznym jak i strategicznym. 

Każde przedsiębiorstwo, które zaobserwowało, że oprogramowanie, które było dotychczas eksploatowane, jest mało wydajne, koszty magazynowania towarów są duże, zaś pracownicy popełniają zbyt dużo błędów, powinno zainwestować w ERP. To oprogramowanie sprawi, że ryzyko występowania takich problemów zostanie znacząco ograniczone. 

Implementacja ERP w małej firmie - dlaczego warto?

System ERP to wyspecjalizowane oprogramowanie, które sprawdzi się w każdej branży. Warto zaznaczyć, że korzyści wynikające z implementacji ERP docenią również małe firmy - przede wszystkim ze względu na skalowalność. Właściwie zaimplementowane oprogramowanie ERP może być rozbudowywane wraz z postępem rozwoju technologicznego firmy i zmieniające się wraz z aktualnymi potrzebami. Ten fakt docenią przede wszystkim ambitni przedsiębiorcy, którzy chcieliby dążyć do jak najszybszego rozbudowywania swojej działalności. Dzięki temu, iż w ramach ERP to właściciel firmy samodzielnie wybiera moduły z których korzysta, można znacząco ograniczyć koszty związane z wdrożeniem oprogramowania. 

Obecnie dostawcy ERP tworzą oprogramowania, które są w pełni dedykowane małym przedsiębiorstwom. Wówczas narzędzia programu są w pełni dostosowane do potrzeb małej firmy i pomagają jej w jak największym stopniu osiągać wytyczone cele biznesowe w możliwie najkrótszym czasie. 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.