fbpx

PKO BP oferuje dwa rodzaje rachunków dla firm. Pierwszy z nich to po prostu Konto Firmowe, a drugi Konto Firmowe Premium. Rachunek podstawowy, pomocnicze, walutowe, karty debetowe mogą być za 0 zł. A warunki wcale nie są wygórowane, w zasadzie jest tylko jeden dla każdej z usług. Poza tym darmowe przelewy, w tym zagraniczne. I to wszystko w otoczeniu bogatej oferty produktów dodatkowych dla przedsiębiorców. Gdzie są haczyki?

Dla kogo?

Konta firmowe PKO BP skierowane są do przedsiębiorców, których roczne obroty nie przekraczają 5 mln złotych. Bank ma w ofercie dwie propozycje:

Konto Firmowe:

 • proste zasady,
 • możliwość ominięcia opłat,
 • aplikacja mobilna IKO - korzystając z niej, są mniejsze opłaty,
 • rachunki pomocnicze, walutowe (PLN, EUR, USD, GBP, CHF, AUD, BGN, CNY, HRK, CZK, DKK, HKD, JPY, CAD, NOK, NZD, RUB, RON, SGD, SEK, TRY, HUF),
 • karta debetowa z funkcją wielowalutową.

Konto Firmowe Premium:

 • dla wymagających biznesów,
 • wielopodpis do autoryzacji przelewów,
 • wirtualne rachunki,
 • iPKO biznes dla klientów z bazą kontrahentów zagranicznych,
 • duże możliwości personalizacji usług dostępnych w iPKO,
 • iPKO Biznes dostępne pod postacią aplikacji mobilnej.

Konto Firmowe Premium to oferta dla przedsiębiorców, którzy oczekują od banku czegoś więcej niż zwykłego rachunku do rozliczeń firmowych. PKO BP daje możliwość otwarcia rachunków w różnych walutach (obecnie w 22). Przelewy w PLN pomiędzy rachunkami pomocniczymi nie kosztują ani grosza. A aplikacja iPKO ułatwia prowadzenie biznesu, który wychodzi poza granice naszego kraju. Serwis dostosowany jest do rynków konkretnych państw.

Natomiast Konto Firmowe to sposób na prosty i tani (pod warunkiem aktywnych działań na koncie) rachunek firmowy dla mniejszych firm. Z bogatą paletą usług dodatkowych. Choć nie powinno nas to dziwić, bo PKO BP jest jednym z największych i najbogatszych (pod względem aktywów) banków w Polsce.

Opłaty za podstawowe usługi

Młode firmy, które są na rynku krócej niż rok, za konto przez pół roku nie płacą. I to zarówno za Konto Firmowe, jak i Konto Firmowe Premium. Po tym okresie wystarczy, że na Konto Firmowe wpływa 2 tys. zł miesięcznie, a na Konto Firmowe Premium 50 tys. zł, i nie są pobierane opłaty.

Do rachunku podstawowego i rachunków pomocniczych otrzymamy za 0 zł dowolną ilość kart debetowych. Opłata za wielowalutową Vise to 10 zł miesięcznie, ale można ją ominąć. Wystarczy pięć razy w miesiącu nią zapłacić. Ogólnie do wyboru są trzy rodzaje kart:

 1. Biznes Partner,
 2. Visa Biznes Wielowalutowa,
 3. Business Waluta (EUR, USD).

Wsparciem może być Karta Kredytowa PKO EURO Biznes. Okres bezodsetkowy wynosi 56 dni. Jeśli jesteś przedsiębiorcą od ponad roku, to limit do 10 tys. zł dostępny jest bez przedstawiania dokumentów finansowych.

Mając konto firmowe w PKO, przedsiębiorcom opłaca się robić przelewy za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Nielimitowane wówczas są zwykłe przelewy krajowe i SEPA (w trybie zwykłym) za 0 zł. W serwisie iPKO niestety bezpłatne przelewy są ograniczone. Kolejna rzecz to wypłata gotówki, która bankomatach tego banku jest za 0 zł dla obydwu kont. Bez kosztów również wpłatomaty PKO BP, ale do kwoty 50 tys. zł miesięcznie.

 
Przejdź na stronę banku ▶
 

1500 zł na start od PKO w postaci voucherów na Allegro

Od 26 lipca do 31 sierpnia trwa promocja, w której można zgarnąć 1500 zł. Warunki są bardzo proste do spełnienia. Dlatego jeśli szukasz konta firmowego bądź też masz pomysł na biznes, to jest to świetna okazja, by dodatkowo zyskać nawet 1500 zł.

Aby wziąć udział w promocji, zarejestruj firmę oraz złóż wniosek o rachunek firmowy (jeden z dwóch wcześniej wymienionych) przez IKO (dla osób, które nie są klientami banku) bądź przez iPKO (dla klientów banku). Konto musi być z kartą Mastercard. W kolejnych krokach podaj mail oraz telefon. Wyraź zgodę marketingową. Za to otrzymasz voucher na kwotę 500 zł na zakupy na Allegro.

Dodatkowo można otrzymać:

 1. Voucher 500 zł na Allegro- gdy nie zamkniesz konta przez trzy miesiące od zawarcia umowy o otwarcie rachunku,
 2. Voucher 200 zł na Allegro- aktywując w ciągu miesiąca IKO,
 3. Voucher 100 zł na Allegro przez trzy miesiące- gdy w każdym miesiącu zapłacisz wydaną do rachunku kartą na kwotę 100 zł.

Podsumowując, łącznie do zgarnięcia jest: 500 zł za otwarcie rachunku, 500 zł za utrzymanie go przez trzy miesiące, 300 zł za trzy miesiące płatności kartą i 200 zł za ściągnięcie aplikacji IKO. Wszystko pod postacią voucherów. Maksymalna kwota nagród dla jednego klienta to 1500 zł. Vouchery na Allegro ważne są do 30 czerwca 2022 roku.

Aplikacja IKO

Śmiało można powiedzieć, że to jedna z najlepszych aplikacji na rynku. Co małym przedsiębiorcom daje IKO?

 • Wykonasz przelewy do ZUS i US.
 • Wypłata z bankomatów, wpłata (wpłatomaty) BLIK-iem.
 • Płatności BLIK-iem.
 • Pod ręką dostępne informacje o stanie konta i wykonanych transakcjach.
 • Przelewy na telefon (nie musisz znać numeru konta odbiorcy, a on nie musi mieć IKO).
 • Klienci mogą płacić BLIK-iem (niższa prowizja niż przy kartach).
 • Umożliwia przyjmowanie płatności BLIK-iem w sklepach internetowych (klienci lubią mieć wybór).

Aplikacja ma jeszcze jedną dużą zaletę, o której już wspomniano, czyli darmowe przelewy krajowe i SEPA w trybie standardowym. Mając Konto Firmowe w PKO BP nie opłaca się z niej nie korzystać.

Wsparcie na starcie i dla doświadczonych przedsiębiorców

Dla nowych firm wsparciem są trzy produkty:

 1. Debet: do 1000 zł jeśli otwierasz konto firmowe bądź masz je krócej niż trzy miesiące.
 2. Limit w koncie (po trzech miesiącach od rejestracji działalności): do 20 tys. zł (na podstawie transakcji na koncie).
 3. Leasing: do 120 tys. (wniosek w oddziale bądź za pośrednictwem PKO Leasing).

Przedsiębiorcy z dłuższym stażem do wyboru mają kredyty na różne cele oraz pożyczkę na dowolny cel w kwocie do pół miliona złotych. W ofercie PKO BP są kredyty obrotowe, inwestycyjne, hipoteczne, a także kredyty ze wsparciem unijnym (kredyt technologiczny). Pomocne dla przedsiębiorców są również wspomniane wcześniej karty kredytowe. W ofercie jest jeszcze leasing, nie tylko na start. To co zasługuje na uwagę w jego przypadku, to minimum formalności, wiele opcji do wyboru (leasing finansowy, operacyjny, zwrotny, wynajem), indywidualne warunki.

Usługi dodatkowe

W ofercie PKO BP szeroki pakiet usług dla firm.

 • e-Księgowość. Fakturowanie bez limitu za 0 zł (podstawowe dokumenty sprzedażowe) i OCR. Pakiet rozwojowy (koszt 20 zł miesiąc), to już dostęp do narzędzi, dzięki którym samodzielnie rozliczysz małą działalność (KPiR). Trzeci, Pakiet Optymalny, to obok dostępu do rozliczania się za pomocą KPiR, również kadry i płace oraz magazyn (koszt to 50 zł miesięcznie).
 • Finansowanie faktur. Do 100% wartości brutto minus prowizja, która wynosi 0,066% za każdy dzień oczekiwania na wpływ.
 • Terminal płatniczy. Model Smart D220 bez kosztów za posiadanie, użytkowanie w programie Polska Bezgotówkowa.
 • iPKO Dealer. W kantorze internetowym wymienisz walutę bez pośredników. Połączony jest z iPKO i iPKO biznes. Wśród dostępnych, przydatnych opcji, między innymi: automatyczne transakcje wymiany (gdy waluta będzie po zaznaczonym kursie) bądź alerty. Aby przewalutować zagraniczne transakcje, nie musisz mieć konta walutowego.

Obiektywnym okiem

Z jednej strony mamy prosty rachunek firmowy, z drugiej konto z rozbudowanymi narzędziami do zarządzania firmą o zasięgach wykraczających poza Polskę, ale czy faktycznie sprawdzą się w każdym przypadku?

Obok wielu zalet, ma też swoje wady. Jedną z głównych jest nastawienie banku na aplikację mobilną. Nie każdy jest zwolennikiem robienia przelewów przez telefon. Natomiast w serwisie internetowym iPKO darmowe przelewy są limitowane. Zatem Konto Firmowe niekoniecznie będzie odpowiadało przedsiębiorcom, którzy wolą usiąść przed monitorem komputera.

Natomiast jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnej technologii, to IKO z pewnością nam się spodoba. Aplikacja jest bardzo funkcjonalna. A podstawowe Konto Firmowe może być za 0 zł. Przez pół roku (jeśli jest to młoda firma) z konta korzystamy bez opłat. Później wystarczą wpływy miesięczne na poziomie 2 tys. zł nie jest to duża kwota, w związku z czym opłaty powinno udać się ominąć. Konto może być połączone z rachunkami osobistymi, więc mali przedsiębiorcy mogą zrezygnować z karty, a pieniądze z konta firmowego przelewać na osobiste w czasie rzeczywistym. To jedna z dróg ominięcia opłaty za kartę. Plusem oferty PKO jest e-księgowość. Przedsiębiorca rozliczający się z KPiR może za 20 zł robić to samodzielnie. A księgowość dostępna jest z pozycji iPKO, czyli wszystko w jednym miejscu.

PKO Konto Firmowe i Konto Firmowe Premium to oferta dla małych, lokalnych, jednoosobowych biznesów, ale też dla większych firm o zasięgach wykraczających poza granice kraju. Kompleksowa oferta przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy, co w biznesie ma kluczowe znaczenie.

 
Przejdź na stronę banku ▶
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.