Firmino

 

Firmino należy do Streamsoft, producenta systemów ERP dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Program do fakturowania, magazyn oraz księgowość działają w oparciu o model Saas, czyli wystarczy dostęp do internetu, by wystawiać faktury i rozliczać działalność. Choć oprogramowanie tego typu zazwyczaj pociąga za sobą koszty, to w tym przypadku za 0 zł bez ograniczeń czasowych, otrzymujemy prosty program do fakturowania - wszystkie dokumenty sprzedażowe.

Oferta Firmino składa się z kilku pakietów. Ostatni z nich to usługi dodatkowe, jak księgowość online czy windykacja. W Firmino jest opcja udzielania dostępu współpracownikom i prowadzenia kilku firm w ramach jednego konta. Ponadto, Firmino wypuściło na rynek również aplikację mobilną, w której fakturę wystawisz w trzech krokach. Oferta brzmi obiecująco, jakie są jej minusy?

Oferta Firmino

Przedsiębiorca ma do wyboru trzy rodzaje kont:

  • Darmowe - 0 zł,
  • Podstawowe - 7,20 zł na miesiąc,
  • Dopasowane - w zależności od wybranych opcji od 11,20 zł do 32,80 zł miesięcznie.

Podane są kwoty netto. Bez względu na rodzaj wybranego konta, można dodatkowo wykupić pakiet księgowości online. Jego koszt to 18 zł miesięcznie. Jeśli chcesz dodać dodatkowego użytkownika (nie jest to możliwe w najniższym pakiecie), to koszt osobnego maila do logowania wynosi 4 zł za miesiąc za każdą dodaną osobę (w ramach promocji przy zakupie na rok). Cena poza promocją to 5 zł za miesiąc. Tyle samo kosztuje każda kolejna firma, którą chcemy prowadzić w ramach jednego konta.

Konto Darmowe

Darmowe konto jest limitowane, do trzech faktur w miesiącu. Wystawisz wszystkie rodzaje dokumentów sprzedażowych, m.in.: faktura, marża, eksportowa, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, korekta, proforma. Na fakturze umieścisz logo firmy.

W ramach tego pakietu przedsiębiorca ma dostęp do podstawowych funkcji: JPK, baza produktów i usług, CRM (kontrahenci, kalendarz, kontakty), analizy.

Podstawowy pakiet być może nie jest zachwycający pod względem rodzaju dokumentów i funkcji, natomiast w przypadku małych przedsiębiorców, którzy wystawiają do trzech faktur miesięcznie, jest wystarczający.

 
Przejdź do Firmino ▶
 

Konto Podstawowe

Ten pakiet również nie jest limitowany pod względem dokumentów, kontrahentów i produktów. Poza tym co mamy w pakiecie darmowym, w Koncie Podstawowym możemy dodać współpracowników do konta i kolejną firmę. Jeśli chodzi o funkcjonalność, to obok wymienionych funkcji z poprzedniego pakietu, otrzymujemy również dostęp do opcji cyklicznego generowania dokumentów i rozliczania płatności za faktury.

W pakiecie Podstawowym oprócz wymienionych w darmowym koncie dokumentów, wystawisz jeszcze zaliczkę i zamówienie. Różnice w przypadku funkcjonalności i rodzaju dokumentów nie są duże, ale ten pakiet nie ma nałożonych limitów. Poza tym jest zintegrowany z PayU i programami księga podatkowa Ala, i Kadry i Płace Aga. Przedsiębiorca otrzymuje również dostęp do API, co dla prowadzących sklep internetowy jest bardzo przydatną funkcją. Zresztą API to dziś duże ułatwienie, szczególnie dla prowadzących biznes w sieci i tych, którzy chcą rozwijać firmę i oszczędzać czas.

Konto Dopasowane

Ten pakiet stanowi dodatkowe usługi dla pakietu podstawowego. Mamy w nim do wyboru:

  • księgowość,
  • magazyn,
  • windykację.

Jeśli wybierzemy wszystkie dodatkowe usługi z tego pakietu, miesięcznie zapłacimy 41 zł, a w ramach promocji płatność za rok wyjdzie 32,80 zł za miesiąc.

Samodzielna księgowość online

Do pakietu podstawowego można dodatkowo dobrać księgowość online. Kosztuje 29 zł za miesiąc na warunkach standardowych albo 23,20 przy płatności za rok. Przez 90 dni przetestujesz ją za darmo. W niej znajdziemy trzy zakładki, dzięki którym szybko i samodzielnie rozlicza się działalność. Moduł dzieli się na: rozlicz miesiąc, ewidencje i deklaracje. Dla tych, którzy są na ryczcie bądź KPiR, w zupełności to wystarczy.

Rozliczanie działalności z Firmino jest bardzo proste. Przy wystawianiu faktury jest ona automatycznie księgowana. Opcje dotyczące dokumentu znajdują się poniżej, dzięki czemu bardzo szybko zaznaczamy określone parametry. Podobnie jest z kosztami. Z systemu wydrukujesz KPiR i wyliczy on wysokość podatku i składki do ZUS. Dużym ułatwieniem jest data wpłaty należności do urzędów! I co ważne numer konta, na który trzeba zrobić przelew. Z księgowością online od Firmino wygenerujesz i wyślesz do US deklaracje VAT oraz JPK.

W prosty sposób wprowadza się środki trwałe i dużym uproszczeniem jest automatyczne naliczanie i księgowanie odpisów amortyzacyjnych.

 
Przejdź do Firmino ▶
 

Magazyn

Wraz z usługą Magazyn otrzymujemy rozbudowane narzędzie do wystawiania dokumentów magazynowych: WZ, PZ, RW, PW, przeprowadzenia inwentaryzacji, wprowadzania zakupów i rozrachunków. Ta ostatnia zakładka pozwala na szczegółowe dzielenie dokumentów, w niej są dokumenty rozliczone, nierozliczone, windykacja, bank i kasa. Dzięki temu można mieć porządek w papierach.

Windykacja

Usługa Windykacja przydaje się firmom, które mają problem z regularnymi płatnościami od kontrahentów. System automatycznie wysyła przypomnienia o płatności i wezwania do zapłaty. Jest też opcja tworzenia notatek z rozmów.

Przejrzysty interfejs, prosta obsługa

Z obsługą programu, zarówno do faktur jak i księgowości online, powinien poradzić sobie każdy, kto obsługuje komputer. Program nie jest skomplikowany, a wręcz bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny i świetnie sprawdzi się wśród młodych przedsiębiorców, którzy dopiero uczą się prowadzenia biznesu. Po lewej stronie mamy wszystkie moduły, a na górze najważniejsze zakładki, jak faktura i koszt. Poniżej mamy ostatnio wystawione faktury wraz z kwotami oraz analiza sytuacji finansowej firmy- zamknięte miesiące oraz analizę na najbliższy.

Na dole strony widnieją zadania- świetna opcja dla każdego zabieganego przedsiębiorcy. Jeśli zbliża się termin płatności ZUS-u, to z pewnością o nim nie zapomnisz gdy dodasz zadanie. Na górze strony, obok danych przedsiębiorcy, są ustawienia i w tym miejscu przedłużymy dostęp do usług, zwiększymy pakiet, kupimy moduł księgowość online. Wprowadzimy również logotyp i pieczęć. Możemy wybrać kolor i szablon faktury z kilku dostępnych. Zanim więc ruszymy z wystawianiem faktur, z pewnością ustawienia zajmą trochę czasu.

Aplikacja mobilna

Zacznijmy tym razem od minusów, aplikacja jest tylko na telefony z Androidem, niestety przedsiębiorcy z system IOS na telefonie, nie mogą jej ściągnąć. Aplikacja nie jest mocno rozbudowana, służy głównie do wystawiania faktur, ale można to zrobić w trzech krokach, gdy mamy już bazę kontrahentów i produktów.

Przedsiębiorcy, którzy chcą w pełni przenieść księgowość na smartfon mogą czuć się nieco zawiedzeni.

Komu się opłaca?

Oferta Firmino ma wiele zalet, jedną z głównych niskie ceny. A sam program do fakturowania jak i księgowość online to nowoczesne i intuicyjne narzędzia, dzięki którym wystawisz profesjonalny, zgodny z prawem dokument. Zaś dzięki szybkiemu księgowaniu i wysyłce dokumentów do urzędu, rozliczanie działalności jest proste i nie pochłania czasu. Dużą zaletą oferty jest windykacja. Mali przedsiębiorcy często borykają się z problemem nieterminowych płatności, a wśród usług dodatkowych Firmino za nieco ponad 11 zł (w promocji) mamy wsparcie w egzekwowaniu należności. Z systemu wyślesz przypomnienie o płatności i wezwanie do zapłaty. Profesjonalne przypomnienie/wezwanie jest skuteczniejsze od zwykłego maila.

Z Firmino możesz prowadzić kilka firm z jednego konta i dodać innych użytkowników. Za opłatą, ale jest to wygodne rozwiązanie i znaczenie tańsze niż prowadzenie każdej firmy na innym koncie.

W ofercie Firmino czegoś może brakować przedsiębiorcom lubiącym nowoczesną technologię, którzy często są w rozjazdach, a ich centrum dowodzenia jest telefon. Kolejny minus za brak OCR- jednak przyspiesza to proces wprowadzania dokumentów kosztowych.

 
Przejdź do Firmino ▶
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.