Porady

O czym musisz pamiętać, gdy już założysz firmę

Większość działalności gospodarczych w kraju to firmy jednoosobowe. Druga znaczna część to firmy rodzinne. Jednak nawet w takich przypadkach często istnieje potrzeba zatrudnienia kogoś z zewnątrz – osobę o konkretnych kwalifikacjach. Jak ją odnaleźć? Poniżej kilka dobrych rad.

Aby skorzystać z czyjejś pracy, najczęściej specjalisty lub artysty, który nie prowadzi własnej działalności, nie trzeba na szczęście zatrudniać go na umowę o pracę – istnieją alternatywne formy zatrudnienia.

Osoby niepełnosprawne mają o wiele gorszą sytuację na rynku pracy. Bardzo często ich kompetencje zawodowe i interpersonalne są przez potencjalnych pracodawców ocenianie gorzej niż ich pełnosprawnych rywali o miejsce pracy. Tymczasem taki pracownik jest zwykle bardzo wartościowym członkiem zespołu, a zatrudnienie go wiąże się z korzyściami dla firmy. Jakimi?

Wielu przedsiębiorców wskazuje, że zwalnianie należy do najtrudniejszych decyzji oraz najbardziej stresujących momentów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jest to jednak nieodłączny element zarządzania zespołem. Warto poznać możliwości i warunki rozwiązywania umów z zatrudnionymi przez nas osobami.

Najważniejszy wpływ na formę zwolnienia pracownika ma umowa, która została z nim zawarta. W przypadku umów-zlecenia sprawa jest nieco prostsza. Są to umowy terminowe, które kończą się w dniu wyraźnie w nich określonym. Umowę-zlecenia można jednak rozwiązać również przed czasem, korzystając z zawartych w niej zapisów dotyczących wypowiedzenia. 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.