Osoby niepełnosprawne mają o wiele gorszą sytuację na rynku pracy. Bardzo często ich kompetencje zawodowe i interpersonalne są przez potencjalnych pracodawców ocenianie gorzej niż ich pełnosprawnych rywali o miejsce pracy. Tymczasem taki pracownik jest zwykle bardzo wartościowym członkiem zespołu, a zatrudnienie go wiąże się z korzyściami dla firmy. Jakimi?

Niepełnosprawny pracownikAby otrzymywać korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, firmy zatrudniające powyżej 25 pracowników mają wymóg zatrudniania 6% osób niepełnosprawnych. Mniejsze firmy są z tego obowiązku zwolnione. Warto jednak zdecydować się na taki krok, bo zyska na tym nie tylko potencjalny pracownik, ale też pracodawca posiadający małą firmę. Jednak wielu z nich wciąż boi się zatrudniać osoby niepełnosprawne, uważając, że wiążą się z tym obostrzenia i wymogi, które będą musieli spełnić. W związku z tym odsetek bezrobotnych wśród osób niepełnosprawnych jest dużo wyższy niż wśród osób zdrowych. Wpływ na to mają też niesprawiedliwe stereotypy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Prawda jest jednak inna – choć zatrudnienie takiej osoby wymaga od pracodawcy wdrożenia pewnych wymogów, jak dostosowanie miejsca pracy do tego pracownika czy pozyskanie wiedzy na temat jego niepełnosprawności, korzyści przekraczają te wymogi.

Korzyści finansowe

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w firmie liczącej do 25 osób (w przeliczeniu na pełne etaty) wiąże się z wymiernymi korzyściami finansowymi dla przedsiębiorstwa. Dlatego pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia tego pracownika. Kwota tego dofinansowania może sięgać nawet 90% poniesionych miesięcznych kosztów płacy, a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą. 75% tych kosztów. W związku z tymi wyliczeniami, maksymalne kwoty, jakie można uzyskać, to:

 • w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności:
  • ze schorzeniem szczególnym - 2400 zł,
  • bez schorzenia szczególnego - 1800 zł,
 • w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności:
  • ze schorzeniem szczególnym - 1725 zł,
  • bez schorzenia szczególnego - 1125 zł,
 • w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności:
  • ze schorzeniem szczególnym - 1050,00 zł,
  • bez schorzenia szczególnego - 450 zł.

Ponadto pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów na szkolenie takiego pracownika i przystosowanie dla niego stanowiska pracy.

Co jeszcze możesz zyskać?

Wbrew pozorom, benefity finansowe nie są jedynymi, które możesz otrzymać, zatrudniając osobę niepełnosprawną. Choć początkowo może wymagać to dostosowania warunków pracy do tego pracownika (choć w wypadku pracy biurowej często wcale nie ma takich wymagań), korzyści – nie tylko finansowe – będą wymierne. Co zyskasz, zatrudniając niepełnosprawnego pracownika?

Zaangażowanego i oddanego członka zespołu

Przeprowadzone w 2008 roku badania nad spostrzeganiem jakości pracy, innowacyjności oraz relacji społecznych osób niepełnosprawnych (Otrębski, Rożnowski, 2008) jasno pokazują, że pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych oceniają ich kompetencje w zakresie jakości pracy i relacji społecznych wyżej, niż pracowników sprawnych, a innowacyjności – na tym samym poziomie.

Dlaczego tak jest? Osoby niepełnosprawne mają gorszą sytuację na rynku pracy, a co za tym idzie, bardziej sobie ją cenią, gdy uda się im ją dostać. Dbają o sumienność wykonywanych zleceń, angażują się i są lojalni w stosunku do pracodawcy. Zależy im też na odbiorze przez pryzmat ich kompetencji, a nie problemów zdrowotnych – dlatego zatrudnienie takiego pracownika jest korzyścią dla firmy. Co również ważne, bardzo często także osoby te są lepiej wykształcone niż osoby sprawne.

Podniesienie morale zespołu

Osoba niepełnosprawna, która poważnie traktuje swoją pracę, dba o to, by się nie spóźniać, wykonywać na czas wszystkie powierzone jej zadania i zachować ich najwyższą jakość – ma to oczywiście związek z chęcią wykorzystania szansy i nienadużywaniem powierzonego jej zaufania i wiary w nią. Taki pracownik stanowi przykład i inspirację dla innych, zdrowych pracowników. Wielu pracodawców zauważa, że osoba niepełnosprawna w zespole podnosi jakość i wydajność pracy całej grupy, poprzez podniesienie ich morale. Dodatkowo, uczy pracowników empatii i poświęcenia, co również wpływa na ich zaangażowanie w pracy.

Dobry PR firmy

Firma, która dba o pracowników i daje szansę osobom niepełnosprawnym, a zatrudniając ich podejmuje trud reorganizacji i dostosowania się do potrzeb tego pracownika, jest spostrzegana jako wrażliwa społecznie i odpowiedzialna marka. To wzbudza szacunek i zainteresowanie potencjalnych klientów, pomagając tworzyć dobry PR firmy. Ponadto przedsiębiorstwa zatrudniające osoby niepełnosprawne odbierane są jako oferujące stabilne zatrudnienie i troskliwe. Co ważne, zatrudnienie osoby niepełnosprawnej jest również skutecznym sposobem realizacji strategii CSR w zakresie zasobów ludzkich.

Dowiedz się też, jak powinna wyglądać rekrutacja pracowników niepełnosprawnych:

http://partnerfirm.pl/rekrutacja-pracownikow-niepelnosprawnych-czesc-1-2/

http://partnerfirm.pl/rekrutacja-pracownikow-niepelnosprawnych-czesc-2/


Firmino

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Program do faktur

Partner portalu: PKO BP

Bank PKO

Najlepsze dla firmy

konto firmowe

księgowość online

programy do fakturowania

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.