Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest ZUS ZUA?
- Kiedy go złożyć?
- Jak go wypełnić?
- Jak go złożyć?
- Jakie są tytuły ubezpieczenia?
Czym jest formularz ZUS ZUA?
Dokument służy do dwóch rzeczy:
- zgłoszenia do ubezpieczeń,
- zmiany bądź korekty danych (poza danymi identyfikacyjnymi- to na formularzu ZUS ZIUA).
Na druku ZUS ZUA można zgłaszać osoby do ubezpieczeń poza przebywającymi na urlopie wychowawczym i macierzyńskim.
Kiedy trzeba składać ZUS ZUA?
ZUS ZUA składamy już przy rejestracji firmy. Aby dopełnić formalności, wypełniamy wniosek CEIDG-1. A w nim w sekcji 12 zaznaczamy, gdzie podlegamy obowiązkowym ubezpieczeniom. Dalej, po wyborze ZUS, wybieramy ubezpieczenia. Jeśli chcesz korzystać z Ulgi na Start do wniosku dołączysz ZUS ZZA- zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego. A zgłaszając się również do ubezpieczeń społecznych (w tym preferencyjny ZUS), wybieramy ZUS ZUA.
Formularz ZUS ZUA składamy również, gdy kończy się sześć miesięcy z tytułu Ulgi na Start. Jednak najpierw musisz wyrejestrować się ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, a później składamy druk ZUS ZUA. Podobnie przy przejściu z preferencyjnych składek na Mały ZUS Plus bądź też na standardowe składki.
Na złożenie ZUS ZUA mamy siedem dni od rejestracji działalności- choć dziś możemy połączyć to z wnioskiem CEIDG-1, co jest wygodne i szybkie. Podobnie gdy przechodzimy z jednych składek na drugie, to na dopełnienie formalności w ZUS-ie mamy 7 dni. Czas liczony od momentu gdy kończy się Ulga na Start bądź składki preferencyjne. W ciągu tygodnia należy wyrejestrować się ze składek (ZUS ZWUA) i złożyć ZUS ZUA.
Jak wypełnić ZUS ZUA?
Formularz składa się z kilku bloków.
- Dane organizacyjne- X w rubryce zgłoszenie do ubezpieczania.
- Dane identyfikacyjne płatnika składek- jeśli to Twoja pierwsza działalność i nie masz numeru REGON, pole pozostaje puste (podobnie, gdy nie został nadany NIP i PESEL). W zamian za to musisz uzupełnić pola 04 i 05- rodzaj dokumentu, seria i numer. Pola 07 – 09 należy uzupełnić, gdy prowadzisz jednoosobową działalność.
- Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń- w tym miejscu najważniejszy jest PESEL. Jeśli nie został nadany, to tak jak powyżej wypełniamy rubryki z dokumentem tożsamości.
- Dane ewidencyjne- czyli po prostu nasze dane osobowe.
- Tytuł ubezpieczenia- tu podajemy kod.
- Dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych- zaznaczamy rodzaje ubezpieczeń i wpisujemy datę- dzień rejestracji działalności.
- Dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym- data (jak powyżej) oraz kod NFZ. Kody znajdziesz pod tym adresem.
Na koniec pozostaje adres zameldowania, data i podpis.
Jaki tytuł ubezpieczenia?
- 05 70 bądź 05 72 (posiadający rentę z tytułu niezdolności do pracy) przy zgłaszaniu się do preferencyjnych składek.
- 05 90 bądź 05 92 (posiadający rentę z tytułu niezdolności do pracy) przy zgłaszaniu się do Mały ZUS Plus.
Kod ma sześć cyfr, a dwie ostatnie oznaczają stopień niezdolności do pracy. Jeśli nie posiadasz orzeczenia, to dwie ostatnie cyfry to 00.
Jak złożyć ZUS ZUA?
Zgłoszenia dokonasz na kilka sposobów. Przez internet, korzystając z ZUS PUE bądź z oprogramowania służącego do rozliczeń z ZUS (przykładem Płatnik). Osobiście, formularz możesz dostarczyć do placówki ZUS- wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości. A gdy placówka ZUS nie jest po drodze, wypełniony formularz wyślij pocztą. Z opcji tej mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do pięciu pracowników. Pozostali mają obowiązek wysyłania dokumentów drogą elektroniczną.