Konto firmowe

TOP 3 najkorzystniejszych kont bankowych dla przedsiębiorców


 

Komentarz do zestawienia

W zwycięskiej ofercie – Firma To Ja w Idea Banku – otrzymujemy niespotykane dla kont firmowych ułatwienie: darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce. To jednak dopiero początek atrakcji: darmowe jest oczywiście prowadzenie konta, wydanie i utrzymanie karty. Nic nie płacimy także za przelewy! Tyle o parametrach konta, a co ponadto? Idea Bank wychodzi na przeciw potrzebom przedsiębiorców. Pomocnym narzędziem jest Idea Cloud, czyli platforma online dająca nie tylko dostęp do konta bankowego, ale także pozwalająca m.in. wystawić fakturę lub przechowywać ważne dokumenty. Drugie ciekawe rozwiązanie to Idea Hub, czyli cichy kącik do pracy w oddziale banku (zapewniają dostęp do WiFi, dobrej kawy, a nawet sali konferencyjnej).

Konto Direct dla Firm w ING Banku Śląskim to również silna propozycja, lecz bez głównych atutów wymienionych wyżej. Braku możliwości darmowego wypłacania pieniędzy ze wszystkich bankomatów w kraju nie ma co komentować, bo to naprawdę rzadki atut dla kont firmowych. Z kolei wpłacać gotówkę bez opłat można we wpłatomatach. Należy pamiętać, że prowadzenie konta i przelewy krajowe są darmowe tylko dla przedsiębiorców „aktywnych”, czyli tych, którzy: płacą z tego konta składkę do ZUS lub podatki do US lub miesięczne wpływy przekraczają 2000 zł. Z kolei karta płatnicza jest darmowa, jeśli w miesiącu wykorzysta się ją łącznie na kwotę co najmniej 300 zł.

mBank konto Start nie otrzymał punktu za darmowe przelewy ponieważ oferuje ich tylko 5 w miesiącu i to jedynie przez pierwszy rok. Jednak nie każda firma wykonuje wiele przelewów. Z kolei wpłacanie gotówki można uznać za darmowe – wpłaca się przez wpłatomaty oraz w kasach oddziałów, które nie posiadają wpłatomatu (zawsze więc można wpłacić bez opłat). Jeśli w swojej działalności zamierzasz głównie wpłacać utarg na konto, a przelewy robić sporadycznie (poza tymi do ZUS i US, które są zawsze za darmo), to możesz pomyśleć o założeniu konta w tym banku.

* pisząc wszędzie powyżej o darmowych przelewach mam na myśli przelewy zlecane przez Internet – realizacji przelewów zlecanych w okienku banku nikt nie oferuje bez opłat!
 

Inteligo
Ranking konta firmowego w Inteligo jest podobny do mBanku – poza jednym punktem: darmowymi wpłatami w oddziałach banku (z takiej przyczyny, że Inteligo to typowy bank internetowy i nie ma fizycznych oddziałów). Inteligo jest opcją dla tych, którzy nade wszystko cenią „polski kapitał” – należy do PKO Banku Polskiego, a ten jest jedynym dużym bankiem, który pozostał „w polskich rękach”.
Nest Bank
Z bardzo dobrą ofertą wychodzi Nest Bank (dawne Smart Bank). Nie trafia ona do rankingu, ponieważ jest to twór przede wszystkim wirtualny – fizycznych oddziałów jest bardzo mało, a produkt optymalizowany jest do korzystania przez smartfona. Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, lecz jeśli dla Ciebie jest okey, to warto się temu przyjrzeć. Prowadzenie konta jest darmowe, darmowe są przelewy, darmowa jest również karta do konta oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Gorzej z wpłacaniem gotówki – obecnie nie ma możliwości wykonania takiej operacji za darmo.