Konto firmowe

TOP 3 najkorzystniejszych kont bankowych dla przedsiębiorców


 

Komentarz do zestawienia

W zwycięskiej ofercie – Wymarzone konto dla Biznesu w banku Raiffeisen – odpłatność lub jej brak za różne usługi zależy od wysokości miesięcznych wpływów. Jednak już na starcie otrzymuje się 20 darmowych przelewów w miesiącu (jest to wystarczająca ilość dla większości małych firm) i darmowe wypłaty w bankomatach Reiffeisen oraz sieci Euronet. Karta płatnicza jest wprawdzie na początku płatna, lecz opłata wynosi tylko 3 złote miesięcznie, więc w zestawieniu zaznaczyłem jako bezpłatna, bo to w praktyce symboliczny koszt i w miarę zwiększania obrotów firmy zmniejsza się jeszcze bardziej, aż staje się bezpłatna. Ofertę wyróżnia darmowe ubezpieczenie Pomoc dla Biznesu, w ramach którego przedsiębiorca może skorzystać m.in. z pomocy technicznej, drogowej, medycznej lub z infolinii prawnej. Należy wspomnieć także o darmowym koncie lokacyjnym w PLN, EUR i USD oraz wbudowanej platformie wymiany walut (tzw. e-kantor).

Konto Direct dla Firm w ING Banku Śląskim to również silna propozycja, lecz bez głównych atutów wymienionych wyżej. Braku możliwości darmowego wypłacania pieniędzy ze wszystkich bankomatów w kraju nie ma co komentować, bo to naprawdę rzadki atut dla kont firmowych. Z kolei wpłacać gotówkę bez opłat można we wpłatomatach. Należy pamiętać, że prowadzenie konta i przelewy krajowe są darmowe tylko dla przedsiębiorców „aktywnych”, czyli tych, którzy: płacą z tego konta składkę do ZUS lub podatki do US lub miesięczne wpływy przekraczają 2000 zł. Z kolei karta płatnicza jest darmowa, jeśli w miesiącu wykorzysta się ją łącznie na kwotę co najmniej 300 zł.

mBank konto Start nie otrzymał punktu za darmowe przelewy ponieważ oferuje ich tylko 5 w miesiącu i to jedynie przez pierwszy rok. Jednak nie każda firma wykonuje wiele przelewów. Z kolei wpłacanie gotówki można uznać za darmowe – wpłaca się przez wpłatomaty oraz w kasach oddziałów, które nie posiadają wpłatomatu (zawsze więc można wpłacić bez opłat). Jeśli w swojej działalności zamierzasz głównie wpłacać utarg na konto, a przelewy robić sporadycznie (poza tymi do ZUS i US, które są zawsze za darmo), to możesz pomyśleć o założeniu konta w tym banku.

* pisząc wszędzie powyżej o darmowych przelewach mam na myśli przelewy zlecane przez Internet – realizacji przelewów zlecanych w okienku banku nikt nie oferuje bez opłat!
 

UWAGA! Przycisk Załóż konto odsyła na stronę banku i dzięki niemu można szybko założyć dany rachunek firmowy.

Inteligo
Ranking konta firmowego w Inteligo jest podobny do mBanku – poza jednym punktem: darmowymi wpłatami w oddziałach banku (z takiej przyczyny, że Inteligo to typowy bank internetowy i nie ma fizycznych oddziałów). Inteligo jest opcją dla tych, którzy nade wszystko cenią „polski kapitał” – należy do PKO Banku Polskiego, a ten jest jedynym dużym bankiem, który pozostał „w polskich rękach”.
Nest Bank
Z bardzo dobrą ofertą wychodzi Nest Bank (dawne Smart Bank). Nie trafia ona do rankingu, ponieważ jest to twór przede wszystkim wirtualny – fizycznych oddziałów jest bardzo mało, a produkt optymalizowany jest do korzystania przez smartfona. Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, lecz jeśli dla Ciebie jest okey, to warto się temu przyjrzeć. Prowadzenie konta jest darmowe, darmowe są przelewy, darmowa jest również karta do konta oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Gorzej z wpłacaniem gotówki – obecnie nie ma możliwości wykonania takiej operacji za darmo.