Kto potrzebuje rachunku firmowego

Teoretycznie żaden przepis bezpośrednio nie nakazuje zakładania odrębnych rachunków bankowych dla działalności. Przedsiębiorca może korzystać z konta prywatnego. Jednak jest kilka kwestii, które sprawią, że najprawdopodobniej założysz rachunek firmowy.

Pierwsza z nich to zwrot podatku z Urzędu Skarbowego i co z tego wynika. Następuje on na konto podane w CEIDG. Jeśli zaś podamy tam konto prywatne to Urząd może je uznać za firmowe i w razie potrzeby skontrolować. W najlepszym wypadku pracownicy fiskusa dowiedzą się, gdzie robiliśmy prywatne zakupy... W trochę gorszej wersji mogą uznać prywatne przychody – np. sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów – za przychód z działalności. Posiadanie osobnego konta firmowe wprowadza zbawczy porządek w tym zakresie. Od razu wiadomo, który przychód jest firmowy. Istnieje ponadto obowiązek korzystania z firmowego rachunku w obrocie między firmami, gdy wartość transakcji wynosi więcej niż 15 000 złotych. Nie zadziała przy tym podzielenie płatności na mniejsze transze. Z prawnego punktu widzenia istotna jest suma transakcji. Możliwe jest też, że bank zerwie umowę na konto osobiste, gdy będzie ono wykorzystywane w działalności. Chociaż w praktyce zdarza się to niezwykle rzadko, to umowy na konta osobiste zawierają zakaz wykorzystywania ich w ramach działalności gospodarczej.

Split payment tylko z kontem firmowym

Ponadto 1 lipca pojawił się jeszcze jeden i to najsilniejszy argument za założeniem konta firmowego. Jest nim split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności. Nowe regulacje wymuszają na bankach prowadzenie subkont dla podatku VAT, ale tylko na rachunkach firmowych. Co się stanie, gdy klient zapłaci nam z użyciem płatności podzielonej na konto osobiste, które nie posiada rachunku VAT? Otóż przelew zostanie zwrócony do nadawcy. Aby otrzymać przelew od klienta, który stosuje split payment, musisz posiadać rachunek firmowy.

Darmowe konto firmowe to mit

Oferta rachunków bankowych dla małych firm z pozoru wygląda niezwykle barwnie. Po chwili jednak orientujemy się, że zawsze jest to oferta gorsza niż w przypadku kont osobistych. Trudno o bank, który zaoferuje całkowicie bezkosztową usługę. Najczęściej darmowe są niektóre aspekty, np. prowadzenie konta, wydanie karty płatniczej, ale płatne może być jej przedłużenie itd. Bywa, że odpłatna staje się pewna czynność po wykorzytaniu darmowego limitu, np. 5 darmowych przelewów w miesiącu. To sprawia, że przed założeniem konta warto przestudiować dokument o nazwie Tabela opłat i prowizji. Z reklamy dowiemy się bowiem co jest za darmo, a z tego pliku, za co przyjdzie nam zapłacić. Co może być płatne na rachunku firmowym: prowadzenie konta, przelewy, subkonta, wydanie karty płatniczej, posiadanie/używanie karty płatniczej, wypłata z bankomatów i/lub w oddziale, wpłata we wpłatomatach i/lub oddziale.

Dopasuj do swoich potrzeb

Nie każdy wpłaca do banku utarg w gotówce albo płaci firmową kartą. Wybierając konto bankowe postaraj się je dopasować do swojej sytuacji. Na przykład: ja korzystam tylko z przelewów, więc zakładając konto odmówiłem założenia karty płatniczej (odpłatnej w moim banku). W ten sposób mam za darmo to, czego potrzebuję, a nie płacę za to, czego nie chcę.

Firmowe tam gdzie prywatne

Jednym z tricków, który warto sprawdzić jest możliwość założenia konta firmowego w tym samym banku, w którym posiadamy już konto osobiste. Najczęściej daje nam to udogodnienia, takie jak:

  • darmowe i natychmiastowe przelewy między tymi kontami,
  • jedno logowanie do obu kont.

Samemu jednak z tego pomysłu nie skorzystałem, bo oferta firmowa w moim banku była po prostu fatalna. Nie warto na siłę.

Jak założyć konto firmowe

Konto zakładamy dopiero po rozpoczęciu działalności. Musimy też posiadać już NIP. Banki prześcigają się w ułatwianiu procesu podpisywania umowy. Oprócz tradycyjnej wizyty w oddziale, możemy konto założyć także przez Internet. Bank przysyła wówczas umowę kurierem. Niektóre banki umożliwiają "podpisanie umowy" za pomocą symbolicznego przelewu, np. 1 zł z innego własnego konta – to najwygodniejsze rozwiązanie.

Przy tej okazji zachęcam do zakładania konta poprzez tę stronę. Na końcu tego tekstu umieściłem aktualne porównanie najciekawszych ofert bankowych. Kliknięcie przycisku "Załóż konto" przenosi bezpośrednio na stronę banku. Dzięki!

Po założeniu konta nie zapomnij zaktualizować swój wpis do CEIDG. Trzeba tam podać numer konta i wskazać nazwę banku.

Uważaj na usługi dodatkowe

Aby uatrakcyjnić ofertę dla przedsiębiorców banki rozbudowują ją o różne usługi dodatkowe. Niektóre są typowo finansowe, np. łatwa i atrakcyjna ścieżka kredytowa czy krótkie, wygodne lokaty. Inne zaś są mniej typowe: jeden bank proponuje wirtualne biura w dużych miastach, w innym możemy zamawiać wizytę mobilnego wpłatomatu. Jeśli z tymi usługami jest Ci po drodze, to korzystaj. Zwróć jednak bardzo dokładnie uwagę na koszty, jakie się z nimi wiążą. Przykładowo jeden z banków proponuje księgowość internetową, której podstawowa cena (po zakończeniu okresu promocyjnego) wynosi 200 zł miesięcznie, czyli 6 razy więcej, niż taka sama usługa np. w wFirmie.

Bank zawsze można zmienić

Twój bank zmienia zasady? Ty zmień bank! Oferta produktowa tych instytucji żyje pewnym cyklem. Najpierw proponują wspaniałe warunki. Gdy już zdobywają większą grupę nowych klientów, wprowadzają pewne opłaty lub warunkują nieodpłatności. Gdy już zdecydujesz się na zmianę pamietaj koniecznie poinformować o tym swoich kontrahentów. Warto zaznaczać ten fakt w korespondencji oraz na samej fakturze – można dopisać "Uwaga. Zmiana numeru konta.". Stare konto pozostaw jeszcze czynne przez dwa lub trzy miesiące, aby upewnić się, że wszyscy zastosowali się do zmiany.

Ranking TOP3 kont firmowych


 

Komentarz do zestawienia

W zwycięskiej ofercie – Firma To Ja w Idea Banku – otrzymujemy niespotykane dla kont firmowych ułatwienie: darmowe wypłaty we wszystkich bankomatach w Polsce. To jednak dopiero początek atrakcji: darmowe jest oczywiście prowadzenie konta, wydanie i utrzymanie karty. Nic nie płacimy także za przelewy! Tyle o parametrach konta, a co ponadto? Idea Bank wychodzi na przeciw potrzebom przedsiębiorców. Pomocnym narzędziem jest Idea Cloud, czyli platforma online dająca nie tylko dostęp do konta bankowego, ale także pozwalająca m.in. wystawić fakturę lub przechowywać ważne dokumenty. Drugie ciekawe rozwiązanie to Idea Hub, czyli cichy kącik do pracy w oddziale banku (zapewniają dostęp do WiFi, dobrej kawy, a nawet sali konferencyjnej).

Konto Direct dla Firm w ING Banku Śląskim to również silna propozycja, lecz bez głównych atutów wymienionych wyżej. Braku możliwości darmowego wypłacania pieniędzy ze wszystkich bankomatów w kraju nie ma co komentować, bo to naprawdę rzadki atut dla kont firmowych. Z kolei wpłacać gotówkę bez opłat można we wpłatomatach. Należy pamiętać, że prowadzenie konta i przelewy krajowe są darmowe tylko dla przedsiębiorców „aktywnych”, czyli tych, którzy: płacą z tego konta składkę do ZUS lub podatki do US lub miesięczne wpływy przekraczają 2000 zł. Z kolei karta płatnicza jest darmowa, jeśli w miesiącu wykorzysta się ją łącznie na kwotę co najmniej 300 zł.

mBank konto Start nie otrzymał punktu za darmowe przelewy ponieważ oferuje ich tylko 5 w miesiącu i to jedynie przez pierwszy rok. Jednak nie każda firma wykonuje wiele przelewów. Z kolei wpłacanie gotówki można uznać za darmowe – wpłaca się przez wpłatomaty oraz w kasach oddziałów, które nie posiadają wpłatomatu (zawsze więc można wpłacić bez opłat). Jeśli w swojej działalności zamierzasz głównie wpłacać utarg na konto, a przelewy robić sporadycznie (poza tymi do ZUS i US, które są zawsze za darmo), to możesz pomyśleć o założeniu konta w tym banku.

* pisząc wszędzie powyżej o darmowych przelewach mam na myśli przelewy zlecane przez Internet – realizacji przelewów zlecanych w okienku banku nikt nie oferuje bez opłat.
 

Ciekawe propozycje spoza rankingu

Inteligo
Ranking konta firmowego w Inteligo jest podobny do mBanku – poza jednym punktem: darmowymi wpłatami w oddziałach banku (z takiej przyczyny, że Inteligo to typowy bank internetowy i nie ma fizycznych oddziałów). Inteligo jest opcją dla tych, którzy nade wszystko cenią „polski kapitał” – należy do PKO Banku Polskiego, a ten jest jedynym dużym bankiem, który pozostał „w polskich rękach”.
Nest Bank
Z bardzo dobrą ofertą wychodzi Nest Bank (dawne Smart Bank). Nie trafia ona do rankingu, ponieważ jest to twór przede wszystkim wirtualny – fizycznych oddziałów jest bardzo mało, a produkt optymalizowany jest do korzystania przez smartfona. Nie każdemu takie rozwiązanie odpowiada, lecz jeśli dla Ciebie jest okey, to warto się temu przyjrzeć. Prowadzenie konta jest darmowe, darmowe są przelewy, darmowa jest również karta do konta oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Gorzej z wpłacaniem gotówki – obecnie nie ma możliwości wykonania takiej operacji za darmo.