Advertisement

Druki Z-3 lub Z-3a używa się w przypadku zgłaszania świadczeń opłacanych przez ZUS. Dotyczy to więc małych firm – do 20 pracowników.

 

 

Zakład Ubezpieczeń SpołecznychPracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników zobowiązany jest do samodzielnego płacenia świadczeń dla pracowników w przypadku ich choroby lub macierzyństwa. Jednak do osiągnięcia tej liczby płatnikiem jest ZUS. Aby uzyskać finansowanie świadczeń od tej instytucji należy każdorazowo przesyłać do niej wspomniane druki. Najwygodniejszym na to sposobem jest Internet.

Zawsze aktualne formularze zaświadczeń znajdują się na stronach internetowych ZUS-u. Są to jednak dokumenty przeznaczone do wydrukowania i wypełnienia ręcznego. Wersje interaktywne można uzyskać dzięki Platformie Usług Elektronicznych, czyli ZUS PUE. Do wysłania elektronicznych wersji dokumentów potrzebny jest profil płatnika w tej platformie oraz tzw. podpis elektroniczny lub ważny profil zaufany. 

Dokumenty elektroniczne, tzw. interaktywne – przeznaczone do wypełniania na komputerze – są bardzo wygodne i bezpieczne. Ich przewagą są zautomatyzowane pola, które częściowo wypełniają się same (np. sumy z już podanych wartości cząstkowych) oraz wbudowane systemy kontroli treści (sprawdzają czy pola zostały poprawnie wypełnione). Dlatego zawsze warto korzystać z dokumentów tego rodzaju, również podatkowych, wysyłanych do Urzędu Skarbowego.

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.