Księgowość online

Z księgowości internetowej korzystam od swoich pierwszych kroków jako samodzielny przedsiębiorca. To rozwiązanie - jego wygoda i oszczędność - tak przypadło mi do gustu, że nawet nie sobie wyobrażam współpracy z „tradycyjnym” biurem księgowym. Księgowość online to jest to.

Jak działa księgowość internetowa?

Dane Twojej firmy podajesz tylko raz. System zajmuje się resztą – od numeracji dokumentów do odnalezienia adresu Urzędu Skarbowego, no i oczywiście księgowaniem (Księga Przychodów i Rozchodów, zakup i sprzedaż VAT, amortyzacja itd.). Wystarczy wystawiać faktury bezpośrednio w serwisie, a program sam je zaksięguje. Pozostaje jeszcze wprowadzić dane o kosztach (rodzaj kosztu i kwota) i otrzymujemy kompletnie wypełnione i gotowe do wydruku deklaracje PIT-5, ZUS DRA i inne. Wszystko, czego potrzebujesz w działalności gospodarczej. Księgowość online dostosowana jest do przepisów Nowego Ładu, dzięki czemu łatwiej odnajdziesz się w nowej rzeczywistości.

Jakie funkcje posiada księgowość internetowa?

Polecana przeze mnie księgowość online to prawdziwy kombajny narzędzi do prowadzenia firmy. Od najbardziej podstawowych czynności księgowych:

  • wystawianie faktur,
  • rejestrowanie wszelkich kosztów i przychodów,
  • odpowiednia ewidencja Księgi Przychodów i Rozchodów, a także automatyczne prowadzenie Ewidencji Zakupów i Sprzedaży VAT,
  • obliczanie zobowiązań podatkowych (dochodowy, VAT) oraz składek ubezpieczenia (składki ZUS),
  • Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – tworzenie i wysyłanie do Urzędu Skarbowego,
  • ewidencja i amortyzacja wyposażenia, środków trwałych i pojazdów.

Po zaawansowane narzędzia dla firm:

  • wbudowany system CRM, ułatwiający utrzymywanie kontaktów z kontrahentami i klientami,
  • rozbudowany system magazynowy, z ewidencją ilości i wartości towarów i produkcji,
  • narzędzia do złożonych analiz (sprzedaży, pracy, wykorzystania zasobów itp.),
  • pełna i automatyczna integracja z wieloma aplikacjami, sklepami internetowymi, systemami płatności internetowych itp.

Dla kogo księgowość internetowa?

Jest to rozwiązanie idealne dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z usług księgowości online powinni korzystać przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem „na zasadach ogólnych” lub podatkiem liniowym i/lub będący płatnikami VAT. Usługa skierowana jest do mikroprzedsiębiorstw i małych firm.

Polecam szczególnie, jeśli przychód opiera się na dużej ilości dokumentów wskazujących małe kwoty – wówczas księgowość online daje największe oszczędności, bowiem biura księgowe uzależniają swoje cenniki od ilości dokumentów, a tutaj opłata jest stała. Jednak to nie jest jedyny powód, aby zdecydować się na takie rozwiązanie - poniżej opisuję całą listę zalet.

Czy księgowość online jest bezpieczna?

Archiwizowane na bieżąco dane pozwalają łatwo odzyskać całą dokumentację w razie jej utraty lub zniszczenia. Wystarczy ją wówczas po prostu ponownie wydrukować. Archiwizacji dokonuje administracja serwisów, a ponadto można regularnie zapisywać wszystkie dokumenty w postaci elektronicznej na własnych nośnikach danych. Tych dokumentów nie sposób utracić.

Ile zaoszczędzę na księgowości internetowej?

Cena dostępu do serwisu księgującego to wydatek rzędu 29 zł na miesiąc. Istnieją odrobinę droższe rozwiązania (np. 39 zł miesięcznie), które mają dodatkowe funkcjonalności. Porównanie ofert znajduje się poniżej. Pamietaj, że księgowość internetowa to nie jest biuro księgowe online. Najtańsza oferta tradycyjnych biur księgowych to z reguły 99 zł, ale z bardzo ograniczoną liczbą dokumentów, np. do 3 faktur w miesiącu - powyżej też liczby cena wzrasta, np. do 300 zł miesięcznie. Księgowość online jest więc kilkukrotnie tańszą alternatywą dla biura księgowego.

 

Księgowość online - ranking, porównanie ofert

 

Firmino, inFakt, ING Księgowość - komentarz do zestawienia

Firmino to prostota bez niepotrzebnych fajerwerków. Uwagę zwraca wygodny sposób wprowadzania najpopularniejszych kosztów oraz praktyczny kreator rozliczenia miesiąca działalności. Dzięki niemu w jednym miejscu, krok po kroku (przechodząc "dalej"), rozliczymy wszystkie składki i podatki. Dzięki takiemu podejściu rozliczenie trwa dosłownie 3 minuty (udowadnia to filmik na ich stronie). Zarejestruj się za darmo.

inFakt to wygoda, dzięki wielu użytecznym funkcjom. Można na przykład wprowadzać koszty poprzez zrobienie zdjęcia fakturze telefonem z ich aplikacją. Program odczyta co znajduje się na dokumencie. A plik JPK wyślesz jednym kliknięciem. Ofertę wyróżnia świetna aplikacja mobilna oraz łatwa integracja ze sklepem internetowym. Zarejestruj się za darmo.

Faktura.pl to prosta w obsłudze księgowość online. Uwagę zwraca jego intuicyjność i szybkość działania. W faktura.pl na początku towarzyszy nam praktyczny samouczek, dzięki któremu szybko zrozumiemy, jak obsługiwać program. Można też skorzystać z pomocy eksperta księgowego za pomocą infolinii. Program jest zintegrowany z Allegro, dzięki czemu handel na jednej z najpopularniejszych platform sprzedażowych jest wygodny i szybki. Do wyboru mamy pakiety księgowości automatycznej i księgowości z ekspertem. Zarejestruj się za darmo.

 
PS. Istnieje jeszcze co najmniej kilka serwisów księgowości internetowej, które nie trafiły do zestawienia. Czasami pytacie dlaczego nie przedstawiam takiej lub innej oferty. Przede wszystkim ze względów technicznych - trudno zestawić wszystkie oferty z zachowaniem czytelności. Dlatego postanowiłem przedstawić trzy serwisy o wyraźnie odmiennym podejściu, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Są to ponadto księgowości przeze mnie sprawdzone pod względem funkcjonalności, liczby klientów oraz historii, czyli doświadczenia ich twórców.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.