Ministerstwo Rozwoju przygotowuje kolejne udogodnienia dla przedsiębiorców. Tym razem w planach jest możliwość załatwiania spraw urzędowych poprzez umowę administracyjną, co ma przyczynić się do partnerskiego podejścia urzędników do właścicieli firm.

Umowa administracyjna byłaby w naszej rzeczywistości urzędowej nowością. W projektach taki dokument miałby być zawierany pomiędzy odpowiednim urzędem a przedsiębiorcą, w stosunku do którego ma być wydany akt administracyjny. Cechą odróżniającą umowę od aktu jest to, że mogłaby być ona negocjowana. W ten sposób przedsiębiorcy zyskaliby równorzędną w stosunku do urzędów pozycję jako strony w postępowaniu administracyjnym. 

Wprowadzenie narzędzia umowy administracyjnej mogłoby oznaczać rewolucję w relacjach przedsiębiorca – organy administracji publicznej. Zadaniem umowy byłoby doprowadzenie do kompromisu, w którym zyskują obie strony. Bezwzględnie musiałby być za każdym razem zabezpieczony interes publiczny, ale efekt umowy oznaczałby również korzyści dla przedsiębiorcy. Co jest równie ważne, w ten sposób negocjowane decyzje administracyjne mogłyby zapadać szybciej niż obecnie. 

Przedsiębiorcy przyjęli pomysł z entuzjazmem, zwracając jednak uwagę na konieczność wprowadzenia realnej odpowiedzialności urzędników za podejmowane decyzje.

 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystając z tej strony, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies.

Aby dowiedzieć się więcej poznaj Politykę prywatności oraz Politykę cookies.